Yere Dökülen Yağların Temizlenme İşlemleri Nasıl Yapılır?

07.07.2017
7.156
Yere Dökülen Yağların Temizlenme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yere Dökülen Yağların Temizlenme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Fayansta, parkede, mermerde, halıda ya da daha farklı alanlarda bulunan yağ lekelerini çıkartmak için yapılacak olan işlemlerde kesinlikle sivri uçlu malzemelerin kullanılmaması gerekmektedir.

Fayansta Bulunan Yağ Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Gerekli Malzemeler

  • Temiz bez
  • Saf alkol
  • Karbonat

Fayanstaki yağ lekeleri zorlayıcı olan lekeler içinde yer alır. Bu lekelerin çıkarılması için öncelikli olarak sivri uçlu bir alet kullanılmaya başlanır. Bu uygulama oldukça yanlıştır. Bu tarz işlemler boşa çaba harcanmaya ve fayansın çizilmesine sebep olur. Mutfağınızda ya da banyonuzda bulunan lekeleri öncelikli olarak yumuşatmak gerekir. Yumuşatma işlemlerinin yapılabilmesi için sıcak suyun kullanılması ve buhar meydana getirerek yağlı lekeleri çıkarmaya yardımcı olacaktır. Yumuşayan lekeler nemli bir bezin yardımı ile lekelerin silinme işleminin yapılması gerekir. Bu uygulamada güç kullanmak gerekir.  Silinme işlemine rağmen yağ lekelerinin kalıntısı kaldıysa bunun için saf alkol kullanılması gerekir. Saf alkol fayanstaki yağ lekesi sorununu çıkartmak için tuz ruhu etkisi gösterecektir. Saf alkol bulmak zorsa ya da evinizde bulunmuyorsa evde bulunan karbonattan yardım alabilirsiniz. Karbonat ve su karışımı hazırlamak bu konuda yeterli olacaktır. Hazırlanan karışım temiz bir bez yardımı ile kullanılır ve yüzdeki lekelerin tamamı temizlenir. Karbonat sadece fayanstaki yağ lekesi için değil evde bulunan birçok leke içinde fayda sağlayacaktır.

Parke ve Diğer Zeminlerden Nasıl Çıkar?

Limon Suyu ve Sirke Kullanımı

 

Mutfak fayanslarından, parkeden, mermerlerinden donmuş yağların çıkartılması için sirke ile limon suyu oldukça faydalıdır. Sirke ile limon suyun karışımının hazırlanmasından sonra sprey bir şişenin içine aktarılır. Bu karışım yağlı olan alanlara dökülür ve 5 dakika boyunca bekletilir. Ardından sert kıllı bir fırça ile temizlenir. Parkeden çıkarılma işlemi yapılacaksa mutlaka süngerin sert tarafı ile temizleme yapılması gerekir.

Karbonat ve Tuz Kullanımı

 

Parkenin üzerine karbonat direk olarak dökülür ve 15 dakika boyunca bekletilir. Ardından sünger yardımı ile ovalanır. Ardından sulu bir bez yardımı ile güzelce durulanır. Mermerden ve parkeden zorlu olan yağları çıkarmak için bölgeye tuz sürülür ve sünger yardımı ile bölge silinir. Tuz özellikle mermerdeki lekeleri çıkartır ve parlaklık kazandırır.

Dezenfektan Kullanımı

Gerekli Malzemeler

  • 2 kase su
  • 3 yemek kaşığı likit sabun
  • 30 damla çay ağacı yağı

Boya ve yağ lekeleri konusunda kimyasal kullanımı yerine evde mutfakta bulunan ürünler ile temizliğinizi yapabilirsiniz. Bu ürünlerin karışımı ile kendi dezenfektanınızı da yapma olanağınız bulunur. 3 yemek kaşığı likit sabun, 2 kase su ve 30 damla çay ağacı yağı karıştırılır.  Ardından yağ lekesi olan ve boya lekesi olan yere sürülür. Ardından temiz bir bez yardımı ile parkedeki, mermerdeki ve fayanstaki lekeler silinir. Ardından su ve bez ile durulama işlemleri yapılır.

Halıda Bulunan Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar?

 

Gerekli Malzemeler

  • Bulaşık deterjanı
  • Sünger
  • Ilık su
  • Temiz bez ya da sünger

Halılardaki yağ lekeleri en çok karşılaşılan sorunlar içinde yer alır. Halı ile alakalı temizlik işlemleri yapmadan önce mutlaka imalatçı tavsiyelerine göz atmak gerekir. Halının üzerinde bulunan yağın emilmesi için dökülen yağın üzerine kâğıt havlu koyulması gerekir. Bu sayede yağın fazlası da alınış olur. Kâğıt havlı ile yağın az olduğu bölgeden çok olduğu bölgeye doğru alınması gerekir. Sonrasında ılık suyun içinde bulaşık deterjanı dökülür. Sünger ya da bez yardımı ile lekeli olan bölgenin silinme işlemleri yapılmalıdır. Yağlı lekelerin çıkarılması için mutlaka bastırılarak silinmesi gerekmektedir. Bu uygulama sayesinde lekelerin tamamı olduğu bölgeden çıkar.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.