Yorgana Bulaşan Bit Nasıl Temizlenir?

17.06.2019
6.482
Yorgana Bulaşan Bit Nasıl Temizlenir?

Her ev kirlenir her çocuk bitlenir lafını muhakkak duymuşsunuzdur. Her çocuk bitlenebilir. Bu bit bir arkadaşından ya da sürekli yakın temasta bulunduğu bir hayvandan bulaşmış olabilir. İnsanlar ve hayvanlarda yaşam bulabilen bitler, zıplamak sureti ile bulaşabilir ve kısa sürede çoğalırlar. Bitlerin bulaşıcı olduğunu söyledik. Bazı durumlarda yorgana bulaşabilmektedir.

Eğer böyle bir durum ile karşı karşıya kalınırsa hemen önlem alınmalıdır. Aksi halde yorganda yuva yapıp yaşam alanı oluşturmaya çalışan bit insan sağlığına zarar veren olumsuz sonuçlar doğurur. Hem görüntü olarak hem de sağlık olarak kişilerde tehlike arz eden bitleri, evde kolay şekilde uygulayabileceğiniz birkaç yöntemle yok edebilirsiniz.

Eğer bit yorgana bulaştıysa bu sorununuzu da yine evde yapacağınız birkaç kolay işlemle ortadan kaldırıp eşyalarınızı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Bitler Nasıl Bulaşır?

Bitlerin gövde kısımları genellikle yatsı ve büyük olmakla beraber başları da vücutlarına oranla küçük olan bitler yaklaşık bir susam büyüklüğündedir. 6 adet bacağı olan bitler kanatsızlardır fakat yükseğe sıçrayarak pek çok yere geçiş yapabilirler. Genellikle kıl köklerinde yaşam bulurlar, insanların kafa derisinde ve hayvanların vücutlarında sık sık görülebilirler. Bitler yaşam alanı olarak bulundukları alan da kan emerek hayatlarını sürdürürler ve yaklaşık 1 ay boyunca saç derisinde yaşayabilirler. Diğer kan emici hayvanlardan biraz farklıdırlar çünkü bitlerin dışında kan emici hayvanlar bir ortamda en fazla 3 gün yaşarlar.

Bitler küçük ve tırtıklı ayak yapısı sayesinde kılda ve kafa derisinde çok kolay tutunabilirler ve saçlardan temizlenmek istendiğinde çok zor arınırlar. Kan emdikleri için bulundukları yere yapışırlar ve neredeyse yok denecek kadar hareket etmezler. Bitlerin pek çok rengi olabilir genellikle beyaz, gri, kahverengi renklerde olabilir. Bitler insan vücudundan kan emerek yaşadıkları için kişilerde pek çok rahatsızlığın oluşmasına neden olabilirler. Bu nedenle kısa sürede temizlenmesi gerekmektedir. Eğer bu bitler saçtan temizlenmezse kafa derisi üzerinde bir takım açık yaralar oluştururlar ve bu yaralar nedeniyle sürekli kaşınmaya neden olurlar. Bitler kıl köklerinde yaşamlarını sürdürürler insan vücudunda da genel olarak en fazla saç diplerinde olmakla beraber, kasıklarında, koltukaltlarında da yaşam bula bililer.

Hayvanların ise farklı bölgelerinde de yaşam sürerler. Bitlerin bazıları yumurtalarını saçın içine bırakırken bazı bitler ise yumurtaları eşyalara, kıyafetlerin üzerine ve yorgana bırakabilirler. Bitlerin ortak kullanılan eşyalara bulaşması ve bu şekilde çoğalması kişiden bir başkasına kolay bir şekilde geçmesine neden olur.

Yorgan, koltuk, nevresim, yastık gibi ortak kullanılabilen eşyaların belirli aralıklarla derinlemesine temizlenmesi gerekmektedir.

Yorgana Bulaşan Bitleri Temizleme Yöntemleri

 • Yorganınıza bit bulaştığınızı gördüğünüzde yapacağınız ilk iş, yorganınız diğer eşyalardan uzak tutup evin dışında iyice silkelemek olmalı.
 • Silkelemek için müsait bir yeriniz yoksa yorganınızın tamamen bitlerden arınması için üstünü bir elektrikli süpürge yardımıyla çektirmeli ve süpürgenizin torbasını da bu işlem bittikten sonra mutlaka çöpe atmalısınız.
 • Yorganı iyice temizledikten sonra süpürgenizin torbasını değiştirmez ve bekletirseniz bitler, bu süpürge torbasının içinden çıkarak tekrar farklı eşyalarınızın üstüne erişebilir ve yeniden çoğalabilir bu şekilde kısır döngü meydana gelir.
 • Bit problemleri olan kişiler, kullandıkları yorganla birlikte, kullandığı yastıkları ve nevresim takımlarını da iyice yıkayıp dezenfekte etmeliler.
 • Yorganınızı bitlerden ve sirkeden (bit yumurtası)arındırmak için her gün saçlarınızı ve çamaşırlarınızı 45 derecelik ısıda çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.
 • İyice yıkandıktan sonra tekrar yüksek ısıya maruz bırakmak için kurutma makinesinde kurutarak bitleri tamamen yok edebilirsiniz.

Kaz Tüyü Yorgan Ve Yastıklar

 • Kişilerin hayatını olumsuz yönde etkileyen bitler, kaz tüyü yastık ve kaz tüyü yorganlara bulaştığı zaman çok daha rahat yaşam alanı oluştururlar çünkü tüyler bitlerin yaşam olanına göre oldukça uygundur.
 • Bu sebeple daha önceden bir bit sıkıntısı yaşadıysanız önlem alabilmek için yastık ve yorganı belirli sürelerde kuru temizlemeye vermeniz tavsiye edilmektedir.
 • Evde kolay bir şekilde yastık ve yorganı bitlerin sirkelerinden uzak tutup arındırmak isterseniz, güneş ışınlarından da kolay bir şekilde faydalanabilirsiniz.
 • Güneş ışığını sık gören balkonunuza, yorganı ve yastığınızı güneş göreceği şekilde serin 24 saat boyunca iyce havalanmasını sağladıktan sonra 40 derecede çamaşır makinesinde yıkayıp bitlerden tamamen arındırın.

Yorganı Bit Şampuanıyla Yıkayın

 • Yorganınıza bulaşan bit ve sirke temizliğinde kullanılan en etkili yöntem bit şampuanı kullanmaktır.
 • Yorganı iyice temizlediğinize rağmen tam anlamıyla bitlerin yorganınızdan gittiğine emin olamıyorsanız, tıpkı saçlarınızı temizleyip bitlerden arındırır gibi yorganı da sirke ya da bit
  şampuanıyla iyice yıkayın.
 • Eczanelerden kolay bir şekilde aldığınız bit şampuanını yorganı hafif hafif ıslattıktan sonra yorganınıza sürün, iyice her yerine nüfuz etmesini ve işlemesini sağlayın.
 • Yorganı bit şampuanıyla yaklaşık 20 dakika beklettikten sonra bu yorganı çamaşır makinesinde 50
  dereceyi ayarlayarak yıkayın.
 • Bit şampuanıyla bekleyen ardından yüksek derecede yıkanan yorganı 24 saat boyunca güneşte bekletin ve bitlerden arınması için tüm işlemleri yaptıktan sonra gönül rahatlığıyla kullanmaya başlayabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.