Yumurta Kabuğu Maskesi Nasıl Yapılır?

03.04.2022
3.298
Yumurta Kabuğu Maskesi Nasıl Yapılır?

Yumurta kabuğu maskesi cilt sıkılaştırıcı ve cilt lekelerine iyi gelmesiyle bilinmektedir. Evde kolayca hazırlayabileceğiniz yumurta kabuğu maskesi ve yumurta kabuğu maskesi zararlarını sizler için araştırdık.

Yumurta Kabuğu Maskesi Nasıl Yapılır?

Yumurta kabuğu içerisinde bulunan kalsiyum minerali vücutta detoks etkisi yaratmaktadır. Aynı zamanda ciltteki ölü hücrelerin temizlenmesi ve cildin sıkılaşmasına da yardımcı olur.

Cilt kabuğu maskesi için gerekli malzemeler;

 •  Yumurta kabuğu (2 adet)
 •  Yumurta akı (1 adet)

Yapılışı;

 • 2 adet yumurtanın kabuğunu mutfak robotundan geçirin ve toz haline getirin.
 •  Toz haline gelen yumurta kabuklarını bir kap içerisine aktarın.
 •  Kabın içerisine 1 yumurta akını ekleyin ve iyice karıştırın.

Yumurta kabuğu maskesini uygulamak için öncelikle cildinizi soğuk su ile iyice yıkayın ve kurutun. Ardından yaptığınız karışımı masaj yapar şekilde cildinize uygulayın ve 15 dakika kadar bekletin. 15 dakika bekledikten sonra cildinizi ılık su ile iyice durulayın.

Yumurta Kabuğu Maskesi Nedir?

Yumurta kabuğu özellikle kalsiyum minerali bakımından en zengin ürünlerden biridir. Bu miktar yaklaşık olarak %94 düzeydedir. Yapılan araştırmalara göre besinler içerisinde en yüksek kalsiyum ve en yüksek proteinin yumurtada olduğu görülmüştür.

Aynı zamanda vücudun dışarıdan alması gereken amino asitleri dengeli ve yeterli miktarda alınmasını sağlar. Bu özellikleri sayesinde yumurta kabuğu ile yapılan maskeler cilt sağlığı üzerinde oldukça olumlu etkilere sahiptir.

Yumurta kabuğu maskesi çok yaygın bir şekilde yapılan maskelerden biridir. Yumurta akınının ve toz haline getirilen yumurta kabuğu ile hazırlanan maske, cilt yüzeyinde oluşan sivilce ve egzama gibi problemlerinin önüne geçmenin yanı sıra kırışıklık üzerinde de oldukça etkilidir.

Yumurta Kabuğu Maskesi Ne İşe Yarar?

Özellikle yüz için kullanıla yumurta kabuğu maskesi herkes tarafından kolay bir şekilde yapılabilir. Yumurta kabuğu maskesi genellikle kırışıklık ve gözenek problemleri için kullanılmaktadır. Aynı zamanda yumurta kabuğu maskesi sivilce ve siyah noktalar üzerinde önemli derecede etkilidir.

Yumurta kabuğu cilt yüzeyinde meydana gelen lekeleri ve renk bozukluklarının tedavi edilmesine yardımcı olur. Cildi sıkılaştırır ve yaşlanmanın önüne geçer.

Yumurta Kabuğu Maskesi Yan Etkileri

Yumurta kabuğu içerisinde bulunan etken maddelerinin bilinen herhangi bir zararı yoktur. Ancak hassas cilde sahip olanlar ve yumurtaya karşı alerjisi olanların yumurta kabuğu maskesini kullanmaları önerilmiyor.

Olası yumurta kabuğu maskesi yan etkileri şunlardır;

 •  Cilt yüzeyinde kızarıklık oluşmasına neden olabilir.
 • Cilt yüzeyinde kaşıntı gibi sorunların görülmesine neden olabilir.
 •  Yumurta kabuğu maskesi her ne kadar sivilce ve egzama gibi problemlere karşı olumlu etkiler gösterse de yanlış veya hatalı kullanılması durumunda sivilce ve egzama gibi problemlerin artmasına neden olabilir.
 •  Siyah nokta oluşumuna neden olabilir.

Yumurta Kabuğu Maskesi Faydaları

Yumurta kabuğu maskesi faydaları şunlardır;

 •  Sivilce ve siyah nokta oluşumunun önüne geçer. Ayrıca geçmiş sivilce ve siyah noktalardan kalan izlerin yok edilmesine yardımcı olur.
 •  Akne oluşumunun önüne geçer.
 •  Ciltte bulunan fazla yağın yok edilmesine yardımcı olur.
 •  Cilt kalitesini arttırıcı özelliğe sahiptir.
 • Cildin sıkılaşmasına yardımcı olur.
 •  Yumurta kabuğu maskesi içerisinde bulunan aminoasitler, cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Bu sayede daha genç bir cildin oluşmasını sağlarken yaşlanmanın önüne geçer.
 •  Yumurta kabuğu maskesi pH dengesini kontrol etmeye yardımcı bileşenler içermesi sayesinde cildin temizlenmesine yardımcı olur.
 •  Cilt gözeneklerinin küçülmesine yardımcı olur.

yumurta kabuğu maskesi nasılyapılır

Yumurta Kabuğu Maskesi Zararları

Yumurta akı ve yumurta kabuğu ile yapılan cilt maskelerinin cilt üzerinde bilinen herhangi bir zararı yoktur. Ancak yumurta akı ve yumurta kabuğu bazı cilt tipleri üzerinde yan etkiye neden olabilir. Bu nedenle yumurta kabuğu maskesini kullanmadan önce bir uzmandan yardım almanız daha sağlıklı bir sonuç almak için gereklidir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.