Yün Halı Temizliğinde Dikkat edilmesi Gereken Noktalar

14.07.2017
6.577
Yün Halı Temizliğinde Dikkat edilmesi Gereken Noktalar

Yün halı evlerimizde en çok tercih ettiğimiz halılar dandır. Ancak temizliği diğerlerine göre biraz daha zahmetlidir ve ihtimam gerektirir. Peki yün halı nasıl temizlenir? İşte dikkat edilmesi gerekenler…

Yün Halı Temizliği

 

Yün halılar için söylenen bir çok efsane dolaşır kulaktan kulağa. Aslında bu halılarla ilgili yanlış bilinen çok şey vardır. Birçok evde tercih edilen bu halıların ses ve ısı yalıtımı sağlama, dayanıklı ve uzun ömürlü olma gibi birçok özelliği vardır. Bunları evimizde güvenle kullanırız. Ancak bu yünün temizliği normal halıya göre biraz daha farklıdır.

Yün sıcak su ile temizlendiğinde yıpranabilir. Yün giysilerde kullanılan temizleyiciler yün halılarda da kullanılabilir. Ancak kullanım şekilleri biraz daha farklıdır. Olabildiğince soğuk su ile temizlenmesinde fayda vardır.

Bu halının temizliği konusunda bir çok efsane ortaya atılmıştır. Yanlış bilinenlere şöyle bir göz atacak olursak bunların başında su ile temizlenmez teorisi gelmektedir. Bu tamamen yanlıştır. Saç ile benzer yapıdaki bu lifler kolaylıkla yıkanabilir. Bir diğer yanlış bilinen şey ise ıslak temizlemenin onları küçülteceğidir. Ancak yanlışlar olduğu gibi doğru bilgilerde vardır. Mesela ağartıcıların bu halıda kullanılmaması gerektiği gibi. Ayrıca kurutma konusunda da mümkün olduğunca hızlı davranmalı iyi havalandırılmış bir yerde kurutmalısınız.

Nasıl Yıkanır?

Her halı gibi bunlarda rahatlıkla yıkanabilir. Ancak kullanacağınız deterjanlar daha farklı olacaktır. Bu hususa dikkat etmezseniz renk değişimlerine ve halının tüylerinin basılmasına sebep olabilirsiniz. Sıradan halı temizleyicilerden farklı özellikle yün halılar için geliştirilmiş şampuanlardan yararlanmalısınız. Bu solüsyonları büyük marketlerden temin edebilirsiniz.

 

Bu halılar yıkanmaz şeklindeki safsataları bir kenara bırakın ve halınızı güvenle yıkayın. Ancak yıkama konusunda tavsiyelerimizi kulak arkası etmeyin.

Renk kayıplarını önlemek için kullanacağınız deterjanı mutlaka görünmeyen bir yerinde test edin. eğer solma veya renk kaybına sebep oluyorsa kesinikle kullanmayın. Öncelikle elektrikli süpürgeyle halıyı iyice vakumlayın. Böylece kirler kolaylıkla çıkar.  Halıyı yıkama esnasında aşırı ıslatmaktan kaçının. Gerekli miktarda suyu uyguladıktan sonra uygun yıkama sıvısını dökün. Çamaşır suyu katkılı olanlarından kaçının. Ardından yumuşak kıllı bir fırça ile köpürtün ve duru su ile hemen ardından müdahale edin. Kurumasını kolaylaştırmak için vakumlama işlemi yapılır. Ayrıca halınızı direkt güneş ışığı alan bir yere sermeniz renk solmalarına sebep olabilir.

Çamaşır Suyu Lekesini Çıkarma

Halıdaki çamaşır suyu lekesini çıkarmak için uygulayacağınız yöntemler bu lekelerin yok edilmesi için garanti veremez maalesef. Yapabileceğiniz tek şey lekeyi kamufle etmek olacaktır. Bu lekelerin oluşmasını önlemek için kullandığınız deterjanların içeriğini iyi araştırmalısınız. Uygulayabileceğiniz bir yöntem eğer henüz renk açmaya neden olmamışsa çamaşır suyunu şampuan ile hızlıca halıdan uzaklaştırmak olacaktır. Şampuanın köpüğü ile silinir. Eğer su ile silinir ise leke daha derinlere işleyecektir. Bu işlem hızlıca yapılırsa çamaşır suyu lekesi kolaylıkla çıkar.

 

Yün Kokusunu Çıkarma

Halınıza bir şey döküldüğünde hemen silseniz dahi kuruduğunda kötü bir koku meydana geliyorsa bu biriken bakteriler dendir. Bu kokuyu çıkarmak için birkaç basit işlem yapılır. Organik halı şampuanı ile yıkamanız bu kokuları giderecektir. Bu elinizde yoksa yün olanlar için geliştirilmiş bir şampuanı tercih etmelisiniz. Ayrıca sirkeli su da bu kokuları azaltacak ve bakterileri yok edecek bir yöntemdir.

Diğer Lekeleri Çıkarma

Yün halıdan leke nasıl çıkar diye endişeleniyorsanız tavsiyelerimize kulak verin. Lekeleri çıkarmada en etkili yol leke üzerine kabartma tozu serpmenizdir. Ardından bir miktar bulaşık deterjanı sirke ve ılık suyu solüsyon haline getirip uygulayın. Bu karışım ile her türlü lekeyi çıkarabilirsiniz. Ayrıca hidrojen peroksit, amonyak veya çamaşır suyu gibi çözeltilerden kaçının.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.