Yün Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar? (Kesin Yöntem)

02.01.2017
3.934
Yün Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar? (Kesin Yöntem)

Yün Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar? Kullandığınız yün halıya çay döküldüğü zaman küçük bir karışımla ilgili lekeyi çıkartabilirsiniz. Yün halılarda lekeler inatçı gibi görünse de lekeyi çıkarmak mümkündür.

Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Hanımlar için en büyük sorundur yün halı temizliği. Hele birde çay gibi inatçı bir leke ise eyvah! Yün halı uzun yıllar kullanılabilecek değerli bir halı türüdür. Fiyatları da ona göre oldukça yüksek elbette. Çok özenerek evinize aldığınız yün halınızın başına hiç istemeyeceğiniz talihsiz bir kaza gelebilir elbette. Genelde etrafınızdaki kişiler sizi yatıştırmak için ‘’Olsun canım sakin ol cana geleceğine mala gelsin ‘’ gibi sözler söyleyebilir. Evet bu oldukça can sıkıcı bir durum elbette. Her hanımın başına mutlaka en az bir kere gelmiştir bu durum.

Yün olmasa da başka bir halı da yaşanır ama mutlaka yaşanır. Ev hanımı olduğunu anlamanın altın kuralı gibi bir şey! halınıza çay dökülmesi. Ya kendiniz yaparsınız bir sakarlık ve ya evinize gelen misafir. Her kim dökerse döksün sizdeki hayal kırıklığı, Öfke ve şaşkınlık aynı olacaktır.

Ama önce sakin oluyoruz ve bu sorunu en kısa zamanda nasıl kökten çözeriz ona odaklanıyoruz. Halımızdan çay lekesi nasıl çıkar, leke ne kadar yere dağılmış, kurumuş leke nasıl temizlenir, Halıyı yıpratmadan çay lekesi nasıl çıkarılır, Halının boyasını soldurmadan leke nasıl çıkar? Tüm bu soruların cevabını yazımızın devamını okuyarak bulabilirsiniz.

Yün Halıya Dökülen Çay Nasıl Temizlenir?

Çay lekesi kurumadan önce müdahale edilirse sonuç daha iyi olacaktır. Kurumuş çay lekesi sizi biraz zorlayabilir. Öncelikle çay dökülen yün halıyı hemen arap sabunlu su ile silin daha sonra kurumasına fırsat vermeden bir kontrol edin eğer leke çıkmamış ise ikinci silme işlemini gerçekleştirin.

Lekenin çıkıp çıkmama durumuna göre kurumadan kontrol edin ve leke hala duruyorsa kuru bir bez üzerine biraz limon kolonyası döküp lekeli bölgeyi çok bastırmadan ovalayın lekeden kurtulmuş olursunuz. Başka bir yöntem ise çayın dökülme yoğunluğuna göre halınızın çay dökülen yerine sıcak su dökerek elektrik süpürgesi ile çekmek bu işlemi de lekeli bölgeyi kontrol ederek lekenin çıkma durumuna göre tekrar edin ve daha sonra kuru bir bez üzerine biraz arap sabunu dökerek lekeli bölgeyi ovalayın yün halınızdan çay lekesinin temizlendiğini göreceksiniz. Yün halınızdan kurumuş çay lekesini temizlemek için yapmanız gereken şey halınızı arap sabunu ile yıkamak olacaktır. Kurumuş çay lekesi yün halıdan başka nasıl çıkar derseniz? Kurumuş çay lekesinin üzerini limon ile ovalayın ve daha sonra elma sirkesi dökülmüş bir bez ile tekrar üzerinden geçin böylelikle halınızdan çay lekesi çıkar.

BENZER KONULAR 

Halıdaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki Kurumuş Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki Meyve Suyu Lekesini Çıkarmak İçin Pratik Yöntemler

Size Özel Çay Lekesi Temizleme Formülü

Yün halınızdaki çay lekesini temizlemenin başka bir yöntemi ise çay dökülen yüzeye bolca limon kolonyası döküp biraz bekletmek ve daha sonra üzerine ılık su döküp kuru bir bez ile tampon hareketlerle üzerine bastırdığınızda çay lekesi çıkarılır. Birde satılan halı temizleyici ürünler var elbette, fakat yün halı kök boya kullanıldığı için biraz hassas davranılması gereken bir halı olduğundan içerisinde ağartıcı olan halı temizleyicilerden uzak durmalısınız. Tüm bu yöntemleri denediniz fakat halınızdan çay lekesini çıkartamadıysanız karbonat ve sirke yöntemi kesin çıkarır.

Halınızın lekeli kısmına bir çay tabağı içine hazırladığınız 2 çay kaşığı karbonat ve 1 çorba kaşığı sirke karışımını sürün ve on saniye bekleyin daha sonra nemli bir bezle ovalayın lekeden kurtulmuş olacaksınız. Karbonat ve sirke yöntemi ile birçok leke çıkar. Birde karbonat ve oksijen suyu yöntemi var. Bir kap içerisine 1 çorba kaşığı karbonat ve 1 çorba kaşığı oksijen suyunu koyun ve karıştırın daha sonra halınızda ki çay lekesinin üzerine sürüp nemli bir bez ile hafif dairesel hareketlerle ovalayın leke hafifledikçe üzerine oksijen yavaşça birkaç damla olacak şekilde oksijen suyu dökerek temizleme işlemine devam edin ve leke çıkmış olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Belediye Yardımları