Yün Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar? (Kesin Yöntem)

22.09.2022
6.966
Yün Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar? (Kesin Yöntem)

Yün Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar? Kullandığınız yün halıya çay döküldüğü zaman küçük bir karışımla ilgili lekeyi çıkartabilirsiniz. Yün halılarda lekeler inatçı gibi görünse de lekeyi çıkarmak mümkündür.

En inatçı lekelerden biri olan yün halıdaki çay lekesi nasıl çıkar? Yün halıya dökülen çay nasıl temizlenir? Açık renk halıdan çay lekesi nasıl çıkar? sorusuna bu yazımızla sizler için detaylı bilgi vermeye çalışacağım.

Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Hanımlar için en büyük sorundur yün halı temizliği. Hele birde çay gibi inatçı bir leke ise eyvah! Yün halı uzun yıllar kullanılabilecek değerli bir halı türüdür. Fiyatları da ona göre oldukça yüksek elbette. Çok özenerek evinize aldığınız yün halınızın başına hiç istemeyeceğiniz talihsiz bir kaza gelebilir elbette. Genelde etrafınızdaki kişiler sizi yatıştırmak için ‘’Olsun canım sakin ol cana geleceğine mala gelsin ‘’ gibi sözler söyleyebilir. Evet bu oldukça can sıkıcı bir durum elbette. Her hanımın başına mutlaka en az bir kere gelmiştir bu durum.

Yün olmasa da başka bir halı da yaşanır ama mutlaka yaşanır. Ev hanımı olduğunu anlamanın altın kuralı gibi bir şey! halınıza çay dökülmesi. Ya kendiniz yaparsınız bir sakarlık ve ya evinize gelen misafir. Her kim dökerse döksün sizdeki hayal kırıklığı, Öfke ve şaşkınlık aynı olacaktır.

Ama önce sakin oluyoruz ve bu sorunu en kısa zamanda nasıl kökten çözeriz ona odaklanıyoruz. Halımızdan çay lekesi nasıl çıkar, çay lekesi ne kadar yere dağılmış, kurumuş çay lekesi nasıl temizlenir, Halıyı yıpratmadan çay lekesi nasıl çıkarılır, Halının boyasını soldurmadan leke nasıl çıkar? Tüm bu soruların cevabını yazımızın devamını okuyarak bulabilirsiniz.

Yün Halıya Dökülen Çay Nasıl Temizlenir?

Çay lekesi kurumadan önce müdahale edilirse sonuç daha iyi olacaktır. Kurumuş çay lekesi sizi biraz zorlayabilir. Öncelikle çay dökülen yün halıyı hemen arap sabunlu su ile silin daha sonra kurumasına fırsat vermeden bir kontrol edin eğer leke çıkmamış ise ikinci silme işlemini gerçekleştirin.

Lekenin çıkıp çıkmama durumuna göre kurumadan kontrol edin ve leke hala duruyorsa kuru bir bez üzerine biraz limon kolonyası döküp lekeli bölgeyi çok bastırmadan ovalayın lekeden kurtulmuş olursunuz. Başka bir yöntem ise çayın dökülme yoğunluğuna göre halınızın çay dökülen yerine sıcak su dökerek elektrik süpürgesi ile çekmek bu işlemi de lekeli bölgeyi kontrol ederek lekenin çıkma durumuna göre tekrar edin ve daha sonra kuru bir bez üzerine biraz arap sabunu dökerek lekeli bölgeyi ovalayın yün halınızdan çay lekesinin temizlendiğini göreceksiniz.

Yün halınızdan kurumuş çay lekesini temizlemek için yapmanız gereken şey halınızı arap sabunu ile yıkamak olacaktır. Kurumuş çay lekesi yün halıdan başka nasıl çıkar derseniz? Kurumuş çay lekesinin üzerini limon ile ovalayın ve daha sonra elma sirkesi dökülmüş bir bez ile tekrar üzerinden geçin böylelikle halınızdan çay lekesi çıkar.

BENZER KONULAR 

Halıdaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki Kurumuş Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki Meyve Suyu Lekesini Çıkarmak İçin Pratik Yöntemler

Yün Halıdaki Kurumuş Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Yün halınızdaki çay lekesini temizlemenin başka bir yöntemi ise çay dökülen yüzeye bolca limon kolonyası döküp biraz bekletmek ve daha sonra üzerine ılık su döküp kuru bir bez ile tampon hareketlerle üzerine bastırdığınızda çay lekesi çıkarılır. Birde satılan halı temizleyici ürünler var elbette, fakat yün halı kök boya kullanıldığı için biraz hassas davranılması gereken bir halı olduğundan içerisinde ağartıcı olan halı temizleyicilerden uzak durmalısınız. Tüm bu yöntemleri denediniz fakat halınızdan çay lekesini çıkartamadıysanız karbonat ve sirke yöntemi kesin çıkarır.

Halınızın lekeli kısmına bir çay tabağı içine hazırladığınız 2 çay kaşığı karbonat ve 1 çorba kaşığı sirke karışımını sürün ve on saniye bekleyin daha sonra nemli bir bezle ovalayın lekeden kurtulmuş olacaksınız. Karbonat ve sirke yöntemi ile birçok leke çıkar. Birde karbonat ve oksijen suyu yöntemi var. Bir kap içerisine 1 çorba kaşığı karbonat ve 1 çorba kaşığı oksijen suyunu koyun ve karıştırın daha sonra halınızda ki çay lekesinin üzerine sürüp nemli bir bez ile hafif dairesel hareketlerle ovalayın leke hafifledikçe üzerine oksijen yavaşça birkaç damla olacak şekilde oksijen suyu dökerek temizleme işlemine devam edin ve leke çıkmış olacaktır.

Çıkarılması en zor olan lekelerden biri olan kurumuş çay lekesini çıkarmak için Halıdaki Kurumuş Çay Lekesi Nasıl Çıkar? Yazımızı okuyabilirsiniz.

Yün Halıdan Çay Lekesi Nasıl Temizlenir?

Çay, Türk kültüründe önemli bir yere sahiptir. Hatta Türklerin vaz geçilmez içeceklerinden diyebiliriz. Çayın türk kültüründe yerinin çok fazla olmasıyla beraber hayatımızın her alanında çay vardır. Çay’ın hayatımızda sıklıkla olması gibi, çay lekelerini de hayatımızda bir çok alanda karşılaşabiliriz.

Çay lekeleri oldukça zor olan lekelerdendir. Yün halılarda oluşan çay lekelerini çıkarmanın bir çok yöntemi vardır. Size bu yöntemlerden bahsedeceğiz.

Oluşan çay lekesi yün halıya döküldüğü için halı çay lekesini hemen emecektir ve bu çay lekesinin çıkmasını dahada zorlaştıracaktır. Bunun için fazla vakit harcamadan temizlik işlemine başlanılması gerekir. Yün halıda oluşan çay lekesini çıkarma yöntemleri şunlardır;

 • Yün halıya dökülmüş olan çayı bir bez yardımıyla halıdan arındıra bildiğiniz kadar arındırın.
 • Ardından arap sabunu ve ılık su yardımıyla halı silinmeye başlayın.
 •  Bir bez yardımıyla daireler çizerek ovalayın
 • Sonrasında temiz bir su ve temiz bir bez ile ovaladığınız yeri tekrar ovalayın

Yün halıdaki çay lekelerinin çıktığını göreceksiniz.

Evde Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Evde halıdan çay lekesi nasıl çıkar? Halılarınızda oluşan çay lekeleri nasıl çıkar diye düşünüyormusunuz? Şimdi imdadınıza yetişiyoruz. Halılarda oluşan çay lekelerini çıkarmanın etkili yollarından bir taneside arap sabunu ile doğal yollarla temizlik yapmaktır. Evde halıdan çay lekesi nasıl çıkar diye düşünmeyin tüm sorularınızın cevabı yazımızda.

Evde halıdan çay leklerini çıkarabileceğiniz etkili yöntemler.

Tuz İle Çay Lekesi Temizliği

Evde halıdan çay lekelerini tuz ile çıkarma;

 • Temiz bir bez ya da peçete kullanarak, çay lekesini olabildiğince emdirin.
 • Beze leke bulaşmayıncaya kadar tampon yaparak emdirmeye devam edin.
 • Tamamen kaplayacak şeklilde, leke üzerine yeterli tuz dökün.
 • Biraz soda dökün. Halının aşırı ıslanmamasına dikkat edin.
 • Sonuçlardan memnun kalana kadar tekrarlayın.
 • Soğuk suyla durulayın ve kurumaya bırakın.
 • Bezin üzerine kitap gibi ağırlıklar yerleştirin.Bir gece bekletin.
 • Temzilenen alan tamamen kuruduğunda elektrik süpürgesi ile süpürün.

Sirke İle Çay Lekesi Temizliği

Evde halıdan çay lekelerini Sirke İle Temizleme;

 • Temiz bir bez ya da peçete kullanarak, çay lekesini olabildiğince emdirin.
 • Beze leke bulaşmayıncaya kadar tampon yaparak emdirmeye devam edin.
 • 1: 2 Beyaz sirke ve ılık su çözeltisini karıştırın.
 • Karışımı bir sprey şişesine dökün.
 • Çözeltiyi çay lekesi üzerine püskürtün.
 • Halı liflerine bir bezle hafifçe sürün.
 • Gerekirse tekrarlayın.
 • Sonunda soğuk suyla durulayın.
 • Bezin üzerine kitap gibi ağırlıklar yerleştirin.Bir gece bekletin.
 • Temzilenen alan tamamen kuruduğunda elektrik süpürgesi ile süpürün.

Açık Renk Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Açık renk halılarda oluşan çay lekesi diğer halılara göre daha zorludur. Halılın açık renkte olması lekeden eser kalmaması anlamına gelmektedir. Açık renk halılarda oluşan çay lekeleri için sirkeli su yöntemi en çok kullanılan ve tercih edilen yöntemlerden biridir.

Açık renkli halılarınıza dökülen çay lekelerini çıkarma yönteminin sıralaması şu şekildedir;

 • Bir ölçek sirke
 • Bir ölçek temiz su
 • Temiz bez

Bir ölçek suya bir ölçek sirke ile ayarladığınız temiz suyu bir temiz bez yardımıyla lekeye sürün. Daireler şeklinde ovalayarak lekenin halınızdan çıkmasını sağlayın. Ovalama işlemi bittiğinde bu sefer temiz bir su yardımıyla lekeyi tekrar silin. Lekenin komple kaybolduğunu göreceksiniz. Islak kalan yeri ise bir elektirikli süpürge yardımıyla temizleyebilirsiniz.

Bekleyen Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Bekleyen çay lekesi nasıl çıkar sorusuna cevap vermek gerekirse, evde doğal yöntem kullanarak bekleyen çay lekesini halıdan sizlere vereceğim yöntem ile çıkarabilirsiniz. Bir bardak suyun içerisine yarım limon sıkarak çay lekesi olan bölgeye temiz bir bez ile dairesel hareketler ile nazikçe silin. Ardından temiz bir bez yardımıyla durulanıyın. Çay lekesinin halıdan nasıl çıktığını göreceksiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.