Yün Nasıl Yıkanır?

  09.12.2018
  325
  Yün Nasıl Yıkanır?

  Yün Nasıl Yıkanır?

  Yünden yapılmış olan giyim ve eşyalarının nasıl yıkanabileceği, yıkamada ne tür yöntemlerin kullanıldığı, hangi malzemeler kullanılarak temizlik yapılabileceği hakkında makale.

  Yün Yıkama

   

  Kış aylarının vazgeçilmez malzemelerinden olan yünlü giysiler ve battaniye, yorgan gibi ürünler yapıları itibariyle pamuklu ürünlere göre daha fazla özen ve farklı yıkama ve temizlik yöntemleri gerektirmektedir. Pamuklu ürünlere göre daha farklı bir yapıda olan yünlüleri bu bakımdan temizlerken ve yıkarken belli bazı noktalara dikkat edilmesi onları daha uzun süre ve yıpranmadan kullanabilmek için oldukça önemlidir.

  Yünlülerin yıkanması ve temizlenmesinin farklılık gerektirmesinin nedenleri;

  • Yünlülerin yapısal olarak hassas bir özellikte olması
  • Kullanılan temizlik maddelerine çok çabuk tepki vermesi
  • Toz kapma ve elektriklenme oranının yüksek olması

  gibi kimi bazı etkenlerden kaynaklanmaktadır. Bunlardan dolayı yünlüleri yıkarken her zaman uyulması gereken kurallara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu bakımdan yünlü temizliğinde ve yıkama işleminde dikkat edilmesi gereken temel noktalar şunlardır:

  • Her yünlü çamaşır makinesinde yıkanamadığı için mutlaka etiketi kontrol edilerek kuru temizleme yapılması gerekenler hiçbir şekilde çamaşır makinesinde yıkanmamalıdır
  • Buharlı temizlik yünlerin yapısına zarar verdiği için kesinlikle buharlı temizleme yapılmamalıdır
  • Çamaşır makinesinde yıkanacaksa toz deterjan değil, yünlüler için özel olarak üretilmiş olan sıvı çamaşır deterjanları kullanılmalıdır
  • Eğer toz deterjan kullanılmak zorundaysa toz halinde değil suda eriterek sıvı halde kullanılmalıdır
  • Çamaşır makinesinde yıkanırken yünlülere uygun yumuşatıcı ürün kullanmak yünlülerde meydana gelebilecek olan toz kapma ve elektriklenme gibi problemleri en aza indirgeyecektir

  Bu temel yıkama kurallarına dikkat edildiği takdirde sağlıklı ve başarılı bir temizlik ve yıkama işlemi gerçekleştirilmekle birlikte, daha uzun ve yıpranmamış bir şekilde bu ürünleri kullanabilmek mümkün oalcaktır.

  Yün Yıkama Yöntemleri

  Yünlüleri yıkarken ne tür yünlü ürün kullanıldığına göre farklı şekillerde yıkama ve temizlik yapılması gerekebilir. Her yünlü ürün aynı şekilde yıkanamayacağı gibi, aynı tüdeki yünlülerde bile farklı farklı uygulamalar söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle yünlülerin hangi şekillerde nasıl yıkanıp temizlenebileceğini bilmek önemlidir.

  Yün Kazakları Yıkama

  Yün kazaklar makinede yünlü programı veya o yoksa soğuk suyla yıkama programıyla yıkanmalıdır. Yıkama için toz deterjan kullanılmamalıdır. Makineye yerleştirmeden önce bir saat süreyle soğuk suda bekletme yapılarak kazakların çekmesi engellenmelidir.

  Yün Battaniye, Yorgan Yıkama

  Yün battaniyeler ve yorganlar çoğunlukla büyük oldukları için evde çamaşır makinesiyle mümkün olmamaktadır. Kimi zaman ise balkon veya teras gibi alanlarda yıkanabilseler de bu tür bir yıkamada dikkat edilmesi gereken konu temizlik işlemi sonrası durulamanın tam bir şekilde sağlanmasıdır. Aksi takdirde battaniye ve yorganın üstünde kalan deterjan tortuları hem yünün yapısını bozacağı gibi, hem de insan sağlığı açısında zararlı sonuçlar meydana getirebilmektedir.

  Bu nedenle bunları bu işle uğraşan profesyonel iş yerlerine teslim ederek yıkatmak daha uygun bir yöntemdir. Birçok şehrimizde bu işe yapan firmalar bulunmaktadır. Buralarda yıkatılabilen yünlülerin ortalama fiyatları şu şekildedir.

  Yünlü TürüFiyatı
  YorganTanesi 30 ve 40 TL arası
  HalıMetrekaresi 8 TL
  Battaniye Tanesi 20 TL

  Ortalama olarak bu fiyatlara bulunabilecek firmalar aracılığı ile yün battaniye ve yorganları yıkatmak evde yıkamaya oranla daha sağlıklı bir sonuç verecektir.

  Yünün kuruması oldukça uzun sürdüğü ve yayılarak kurutulması gerektiği için battaniye ve yorgan gibi ürünlerin yünlerini evde kurutmak pek mümkün olmamaktadır.

  Halı Yıkama

  Yün halılar da aynı şekilde yorgan ve battaniyeler gibi evde yıkanması pek tavsiye edilemeyen ürünlerdendir. Fakat yine de yıkanması gerekiyorsa dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Normal temizlik deterjanı değil özel halı deterjanı kullanılmalıdır
  • Temizlikte sıcak su değil, ılık su kullanılmalıdır
  • Halı bastırılarak değil, hafif bir şekilde silinerek temizlenmelidir

  Halıların yanlış yıkanması neticesi halıda renk solmaları, karışmaları meydana gelebileceği için yün halı temizlik işlerinde de profesyonel firmaları seçmek daha uzun süreli kullanım açısından daha faydalı olacaktır.

  Tiftiklenme

  Yıkama harici yünlü ürünlerde karşılaşılan bir diğer sorunda tiftiklenme denilen topaklanma durumudur. Zaman içerisinde yünlüler çeşitli dış şartlardan ötürü topaklanmaya başlayabilir. Böylesi bir durum ürünlerin estetiğini bozduğu gibi kullanım süresini de azaltabilmektedir. Böylesi bir durumda piyasada rahatlıklıkla bulunabilecek yünlü traş makineleri yardımıyla yünlülerdeki tiftiklenme rahat bir şekilde traş edilip ürünlerin topaklanması engellenebilir. Bunun dışında normal traş bıçakları ile traş oluyormuş gibi yünlüler temizlenebilir. Dikkat edilmesi gereken konu traşlama işleminin örgü yönüne doğru yapılması gerektiğidir.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.