Yüzdeki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

23.06.2019
6.660
Yüzdeki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Milyonlarca kadın ve erkeğin ortak sorunu olan siyah noktalar. Ergenlik döneminde yağ bezlerinin genişlemesi ve yağ bezlerinin sayısında ki artış, beslenme bozukluğu gibi çeşitli sebeplerden dolayı cildimizde siyah noktalar artış gösterir.  Cildimizdeki gözeneklerin tıkanması ile birlikte siyah noktalar oluşmaya başlar.

Siyah nokta, cilt problemlerinin başlarında gelmektedir. Siyah noktalar görüntü itibari ile birlikte psikolojik olarak bizleri olumsuz etkilemektedir. Siyah noktaları gerekli şekilde temizlemezsek sivilceye dönüşme ihtimali de vardır. Özellikle burun, çene, alın, yanaklarda varlık gösteren siyah noktalara sırt ve omuz gibi bölgelerde de rastlanabilir.

Siyah Noktalar Neden Olur?

Siyah noktaların oluşumundaki başlıca nedenlerine örnek verecek olursak hormonlardaki değişim ve strese bağlı olarak cildin yağlanması diyebiliriz. Siyah nokta oluşumunda bu örneklerin dışında oluşum nedenleri genellikle, sağlıksız beslenmek, fondöten ve pudra gibi ürünlerin aşırı kullanımı, hava kirliliği ve cildin yeterince temiz tutulmaması gibi çeşitli sebepler olabilir. Oluşan bu siyah noktaları bir kere temizlemek bir daha ortaya çıkmayacakları anlamına maalesef gelmez. Ancak düzenli olarak siyah nokta maskelerini uygularsanız, bu maskelerden oldukça iyi bir sonuç alabilirsiniz.

Yüzdeki Siyah Noktalar Nasıl Gider?

Siyah noktalardan doğru uygulamalar ve yöntemlerle kurtulmak aslında sanıldığı kadar zor değildir. Siyah noktaların oluşmasına engel olmak için Aşırı yağlı yiyecekler tüketmemeye, güneşli havalarda fazla kalmamaya, belli aralıklarla cildimizi temizlemeye özen göstermeliyiz.

Evde siyah nokta temizleme sırasında yapılan en büyük hata, siyah noktaları tırnaklar ile sıkılarak ciltten atılmaya çalışılmasıdır. Bu işlem sırasında cildin yapısını bozarak, deforme edebilirsiniz. O yüzden bu yöntem yerine daha steril uygulamalar tercih etmenizi öneririz.

Siyah Nokta Nasıl Sıkılır?

Siyah noktaları sıkmadan önce cildi bu işlem için hazırlamak gerekir. Duş sonrası gözenekler daha fazla açıldığı için siyah noktaların sıkılmasının en uygun zamanıdır. Diğer zamanlarda ise buhar banyosu ile gözeneklerin açılması sağlanabilir. Buhar banyosu yapmak için kaynamış olan suyu bir kabın içerisine koyun, üzerine eğilin ve başınızı bir havlu yardımıyla kapatın. Cildinizin bu yöntemle olabildiğince uzun bir süre buhar ile temas etmesini sağlayın.

Siyah nokta temizleme işlemi kesinlikle tırnaklarla yapılmamalı aksi takdirde kalıcı leke ve izler meydana gelebilir.  Bunun yerine, temizleme aparatı ve enjektör kullanarak yapmanız cildiniz için daha faydalı olacaktır. Kliniklerde siyah noktaların temizleme işlemi sırasında bir ucunda halka bulunan demir bir çubuk kullanılır. Bu çubuğun temin edilemediği durumlarda ise temiz bir enjektör sizin işinizi görmede yeterli olacaktır. Enjektörün ucunu siyah noktanın üzerine hafifçe bastırmak cildi temizleme işlemini gerçekleştirmeye yeterli olacaktır.

Siyah Noktalara Ne İyi Gelir?

Yüzdeki siyah noktalara doğal çözüm arayanlar için aşağıdaki yöntemler etkili olabilir. Tüm kişilerde aynı etkiyi göstermese de siz en uygun olanını seçebilirsiniz.

 • Yoğurt ve limon suyu maskesi

Yoğurt ve limon suyu siyah nokta temizleme konusunda oldukça başarılı bir ikilidir. İlk olarak bu işleme başlamadan önce elinize bir kase alın, kasenin temiz olmasına dikkat ediniz. Kasenize önce bir miktar yoğurt koyun, ardından içerisine biraz limon suyu ekleyin ve güzel bir şekilde karıştırın. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı göz çevresi hariç yüzünüzün tamamında kullanabilirsiniz. Karışımı siyah nokta olan bölgeye sürdükten sonra kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra da ılık su yardımıyla iyice yıkayarak temizleyin.  Bu yöntemi haftada bir kere düzenli olarak uyguladığınız da siyah noktalardaki azalmaya sizde şahit olacaksınız

 • Yumurta akı ve tuvalet kâğıdı

Siyah noktalarla baş etme de kullanılan bir başka yöntem de yumurta akıdır. Özellikle burunda ki siyah noktalar yumurta akı ve tuvalet kâğıdı maskesine en az direnebilen siyah noktalardır. Öncelikle tuvalet kâğıtlarını katlarına ayırıp küçük parçalar haline getirin. Uygulama yapacağınız alanın büyüklüğüne göre bir ya da iki yumurta akını iyice çırpın. Siyah noktaların olduğu bölgenin üzerine bir kat yumurta akı sürün ve yumurta akını sürdükten sonra o bölgeyi hızlı bir şekilde tuvalet kağıdı parçaları ile üzerini kapatın. Aynı bölgenin üzerine tekrar yumurta akı sürün ve yine hızlı bir şekilde tuvalet kâğıdı parçaları ile kapatın.

Son olarak bir sefer daha yumurta akı sürün ve tekrar tuvalet kâğıdı parçaları ile kapatın ve kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra tuvalet kağıdı parçalarını kenarlarından tutarak hepsini sürmüş oldunuz bölgeden yavaş yavaş çıkartın.  Bu işlemin devamında yıkayıp duruladığınız bölgeyi cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile nemlendirmeniz cildiniz için daha faydalı olacaktır.

 • Karbonat

Siyah noktalara etkili olan bir başka yöntem de karbonat ve limon suyu karışımıdır. Siyah noktalara karsı karbonatın ölü hücreleri temizleyen doğal bir peeling malzemesi olma özelliği sayesinde müdahale etmek için karbonatın içerisine önce bir kaç damla limon suyu ilave edin.  Hazırladığınız karışım macun kıvamında olmalıdır. Eğer karışımınız fazla katı bir kıvamdaysa içine bir miktar daha limon suyu damlatabilirsiniz. Aynı şekilde karışımınız fazla sıvı bir kıvama geldiyse de içine bir miktar karbonat koyarak macun kıvamına getiriniz. Bu işlemin ardından siyah noktaların olduğu bölgeye karbonat ile hafifçe masaj yapın.  Bu uygulamanın ardından yaklaşık beş dakika kadar yüzünüzde bekletin ve kuruduktan sonra ılık su yardımıyla durulayın. Haftada bir kez uygulayabileceğiniz bu yöntem ile siyah noktalara karşı düzenli bir bakım yapabilirsiniz.

 • Kil maskesi

Siyah noktalarla baş etmede bir başka yöntem de kil maskesidir. Aktarlardan temin edilebilen ham kil ile evde siyah nokta maskesi yapımı için öncelikle kili, cilt uyumunuza göre limon suyu, elma sirkesi ya da su yardımıyla macun kıvamına getirin. Bu uygulamaya başlamadan önce, Buhar banyosu ile gözeneklerinizin açılmasını sağlayın. Sonrasında kili yüzünüzün tamamına veya siyah nokta sorunu olan bölgeye sürün göz çevresine sürerken dikkat etmenizde fayda var.  Hazırladığınız kil karışımını yüzünüze sürdükten sonra yaklaşık yirmi dakika kadar bekletin ardından ılık suyla yıkayarak cildinizi temizleyin. Kil maskesinin uygulanması sırasında yüzünüzde gerginlik hissi oluşabilir.

 • Jelatin maskesi

Siyah noktalardan kurtulabilmek için şimdi de bir başka yöntem olan jelatin maskesine gelelim. Jelatini aktarlarda toz jelatin halinde satın alınabilirsiniz. Jelatin cilt üzerinde peeling etkisi gösterirken aynı zamanda gözenekleri de temizler. Bir tencerenin içerisinde bir miktar su kaynatın ve kaynatmış olduğunuz suyun içine ısıya dayanıklı cam bir kap yerleştirin. Bu kaba da iki yemek kaşığı kadar jelatin ve dört yemek kaşığı kadar süt koyun. Malzemeler birbirleriyle iyice karıştırıp yüze uygulanabilecek sıcaklığa gelinceye kadar soğumasını bekleyin. Jelatin karışımı gerekli sıcaklığa gelince maskeyi siyah nokta olan bölgeye uygulayın ve yaklaşık 40 – 45 dakika kadar cildinizin üzerinde beklettikten sonra kenar kısımlarından başlayarak yavaş yavaş kaldırın. Eğer siyah nokta problemleriniz çok yoğun ise bu jelatin uygulamasını haftada en fazla 2 ya da 3defa uygulayabilirsiniz.

 • Diş macunu

Siyah noktalarla baş etme de kullanılan bir başka yöntem de her evde bulunabilen diş macunu sayesindedir. Diş macunu ile siyah nokta temizleme sırasında kullanılacak diş macununun beyazlatma özelliğine sahip, hassas dişler için üretilmiş ve naneli olması gerekir.  Bu işleme başlamadan önce cildinizin uygulamak istediğiniz bölgesini güzel bir şekilde temizleyin. Yıkanmış cildinize diş macununu hafif bir şekilde sürün ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra ılık su yardımıyla iyice yıkayarak cildinizi temizleyin. Maske uyguladığınız bölgenin üzerinde, gözeneklerin sıkılaşması için buz gezdirin. Diş macununun etkisini artırmak istiyorsanız içine tuz ya da bir miktar karbonat da ilave edebilirsiniz.

 • Bal maskesi

Siyah noktalarla baş etmenin bir başka yolu olarak da antibakteriyel özelliği bulunan baldır. Bal cildi ölü hücrelerden arındırarak cildi yenileme de yardımcı olur. Bal ile maske uygulamasını iki farklı şekilde yapabilirsiniz. Şimdi ilk tarifimizi anlatmaya başlayalım. Bir çorba kaşığı balın içerisine bir tatlı kaşığı kadar ılık süt ilave edin. Ardından bal ve ılık sütü güzel bir şekilde karıştırın. Hazırladığınız bu karşımı yüzünüze güzelce yedirin ve yaklaşık on dakika kadar bekletin. Bekledikten sonra cildinizi ılık su yardımıyla durulayın.

Bir diğer tarif ise bal ile limon suyunun yardımı ile hazırlanır. Öncelikle balı benmari usulü hafifçe ısıttın, ısıtılan balın içerisine birkaç damla limon suyu sıkın ve güzelce karıştırın. Hazırladığınız karışımı yüzünüze uyguladıktan sonra on dakika kadar bekletin ve sonrasında cildinizi durulayın. Bu maskeleri yaptıktan sonra cildinizin ekstra bir nemlendiriciye ihtiyacı olmayacaktır.

 • Tarçın

Siyah noktalarla baş etme de kullanılan bir başka yardımcı madde tarçındır. Tarçının toz yapısı ile peeling etkisi yaparken antibakteriyel özelliği ile cildi temizleyen tarçın, deri üzerinde biriken kiri cildinizden uzaklaştırarak siyah noktaların oluşmasının önüne geçer. Toz tarçının içerisine macun kıvamına gelen kadar bal ilave edin.  Hazırladığınız bu karışımı yüzünüze sürün ve yaklaşık bir saat kadar bekletin. Ardından yüzünüzü temizleyin. Haftada bir defa tarçın maskesi uygulayarak siyah nokta probleminden tamamen kurtulabilmenizin mümkün olduğunu unutmayın.

 • Yeşil çay maskesi

Siyah noktalardan kurtulmak için şimdi de bir başka doğal yöntem olan yeşil çay maskesini sizlere anlatacağız. Yerleşik siyah noktaları çıkarma ve cildi dezenfekte etme konusunda başarılı doğal malzemelerden biri de yeşil çaydır. Öncelikle Yeşil çay yapraklarını ezerek toz haline getirin. Bu tozu limon suyu yardımı ile macun kıvamına getirin.  Hazırladığınız karışımı siyah noktalarla sorunlu olan bölgeye uygulayın ve 20 – 25 dakika kadar bekletin. Ardından soğuk su ile cildinizi yıkayın. Yeşil çayı aynı zamanda buhar banyosu yapacağınız suyun içerisine de ekleyebilirsiniz.

 • Zerdeçal ve nane

Siyah noktalardan kurtulmak için bir başka doğal yöntem de zerdeçal ve nanedir. Zerdeçalın arındırıcı etkisi ile birlikte nanenin de ferahlatıcı etkisi birleşince cildi hem bakterilerden hem de siyah noktalardan arındıran bir maske ortaya çıkar.  Öncelikle bir su bardağı su ile nane çayı hazırlayın ve hazırladığınız nane çayını soğumaya bırakın. Çayı hazırlarken kuru ya da yaş nane kullanabilirsiniz. Bu çaydan bir yemek kaşığı kadar alın ve zerdeçal ekleyerek macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Elde edilen bu karışımla yüzünüzü güzelce ovalayın. Yirmi dakika bekletin ve soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. En son olarak da nane geriye kalan nane çayı ile cildinizi silin.

 • Yoğurt ve yulaf ezmesi

Siyah noktalarla baş etme de bir başka yöntemde yoğurt ve yulaf ezmesidir. Yoğurt ve yulaf ezmesi tarifi hassas ciltler için kullanılan en uygun siyah nokta temizleme yöntemlerinden biridir. Bir miktar süzme yoğurdun içerisine bir yemek kaşığı kadar yulaf ezmesi ilave edin ve güzel bir şekilde karıştırın. Oluşturduğunuz bu karışıma birkaç damla limon suyu ve zeytinyağı ekleyin. Güzelce karıştırın. Bütün yüzünüze nazik hareketlerle karışımı sürün ve yaklaşık yarım saat kadar bekletin. Bekleme işleminizden sonra yüzünüzü soğuk su ile temizleyin.

 •  Kil, gül suyu ve elma sirkesi

Her üç malzemenin de cilt üzerinde muazzam etkileri olduğu bilinir. Bu karışımımıza öncelikle birer yemek kaçığı kil, gül suyu ve elma sirkesini karıştırın. Sadece siyah nokta olan bölgeye ya da yüzünüzün tamamına sürün.   Maskenin kurumasını bekleyin. Uyguladığınız maske kuruduktan sonra sırasıyla ılık su ve soğuk su yardımı ile yüzünüzü durulayın. Bu işlemin ardından cildinizi nemlendirmek için tekrar gül suyu kullanabilirsiniz.

 • Aloe vera maskesi

Siyah noktalarda da kullanılan, pek çok cilt sorununa çözüm getiren aloe vera bitkisinden elde edilen jelin etkisini artırmak için çay ağacı yağını da jelin içerisine ilave edilir. Aloe vera bitkisinin yapraklarını ortadan keserek içindeki jeli çıkartın. Çıkardığınız aloe vera jelinin İçine bir iki damla çay ağacı yağını da ekleyin.  Güzel bir şekilde karıştırarak karışımınızı hazır hale getirin. Hazırladığınız karışımı yüzünüze sürün ve yaklaşık 30 – 35 dakika kadar bekletin. Daha sonra yüzünüzü soğuk su yardımı ile durulayarak temizleyin.

 • Cadı fındığı yağı

Siyah noktalarla baş etme de anlatacağımız son yöntem de Cildin kolajen üretimini destekleyen ve serbest radikallerle mücadele eden cadı fındığı yağı, siyah nokta oluşumunu engeller.  Öncelikle Bir çay kaşığı cadı fındığı yağının içerisine, iki damla çay ağacı yağı, yarım çay kaşığı kadar avokado yağı ve bir çay kaşığı bal ekledikten sonra bu karışımı güzel bir şekilde karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı yüzünüze sürün. 10-15 dakika kadar bekletin ve ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

Siyah Nokta Oluşumu Nasıl Engellenir?

 Bir çok insanın ortak sorunu olan, siyah noktalar ergenlik döneminde artış gösterir fakat Zorlu yaşam koşulları, bilinçsiz beslenme, stres gibi nedenlerle cilt de siyah nokta oluşumunda artış meydana gelir.

Şimdi siyah noktalar nasıl engellenir sizlere yardımcı olacak bazı yöntemleri anlatacağız.

 • Gece yatmadan önce makyajınızı mutlaka temizlemenizi tavsiye ederiz. Uygun bir ürün yardımı ile cildinizin tamamen makyaj kalıntılarından arındığına emin olun.
 • Aşırı yağlı yiyeceklerde siyah nokta oluşumunda etkilidir. Bu yüzden aşırı yağlı beslenmeden uzak durun.  Bu tür yiyecekler cildinizin de gereğinden fazla yağlanmasına yol açar.
 • Yüzünüzü her gün düzenli olarak yıkayın.  Siyah noktalar haricinde Özelikle havadan gelen isler, tozlar da gözeneklerin tıkanmasına yol açar.
 • Siyah noktanın oluştuğu bölgenize düzenli aralıklarla cilt maskesi yapın.
 • Diğer bölgelerden hassas olduğu için yüzünüz ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce el hijyenine ve tırnaklarınızı kullanmamaya dikkat edin.
 • Yüz bölgenizi soğuk su ile yıkamanız. Cildinizdeki gözeneklerin küçülmesine yardımcı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.