Zift Lekesi Ayakkabıdan, Kıyafetten ve Arabadan Neyle Temizlenmelidir?

04.07.2017
7.087
Zift Lekesi Ayakkabıdan, Kıyafetten ve Arabadan Neyle Temizlenmelidir?

Zift lekesi oldukça zor olan lekeler içinde yer alır. Bu lekelerin etrafa bulaşmaması adına mutlaka dikkatli şekilde uygulamalar yapılmalıdır. Aksi takdirde leke zorlu bir hal alır.

 

Zift yoğun kıvamına olan bir maddedir.  Belli başlı organik maddelerin bazı işlemlerden geçirilmesinden sonra yapışkan ve siyah atık madde olarak ortaya çıkar. Soğuk olan hava koşullarında kolay şekilde kırabilen ve hemen sertleşen bir forma girer. Ilık havada yumuşarken, sıcak hava koşullarında tamamı ile eriyerek yoğun kokusu ile rahatsız eder. Zift siyah rengi ile dikkat çeler ve sakıza benzer bir yapısı bulunur. Yapısından kaynaklı olarak birçok alanda kolaylıkla leke bırakabilir. Kaportadan, ayakkabıdan, araçtan, ayakkabıdan, fayanstan zift lekesi çıkarmanın yöntemlerini bildiğiniz sürece zorlu leke olmaktan çıkar. Kumaştaki, ayakkabıdaki, parkedeki ve diğer alandaki zift lekesi ne ile çıkar konusunda bilgi arıyorsanız aşağıdaki detayları dikkatlice incelemelisiniz.

Arabadan Neyle Çıkar?

 

Gerekli Malzemeler

 • Mazot
 • Gaz yağı
 • Temiz bir bez
 • Deterjanlı su
 • Margarin
 • Sinek İlacı

Özellikle yaz aylarında yapılan yol çalışmalarından kaynaklı olarak arabalarda zift lekeleri ile karşılaşmak kaçınılmaz bir durumdur. Bu durumda size verdiğimiz detaylar hem arabanızın görüntüsü düzeltecek hem de sizleri zorlu olan durumlardan kurtaracaktır. Arabaya bulaşan bu leke ne ile çıkar kapsamında bilinen en eski uygulamalar arasında gaz yağı ve mazot uygulaması bulunmaktadır. Özellikle eski dönemde sık kullanılan bu uygulamayı herkes bilir ve uygular. Asfalt ve yolardan kaynaklı olarak bulaşan lekeler bu sayede kolay şekilde çıkar. Temiz bir bez yardımı ile zift lekesi gaz yağı ya da mazot ile bastırılmadan silinmelidir. Baskı yaparak silinmesi durumunda arabanın boyasına zarar verilebilir. Bundan kaynaklı olarak dikkatli olunması gerekir. Leke tamamen çıkarılır ve temizlenirse deterjanlı su ile bu bölge tekrardan silinir. Gaz yağının arabadan tamamen çıkarılması gerekmektedir.

 • Arabada bulunan leke için diğer bir uygulamada margarin uygulamasıdır. Lekenin olduğu bölgeye sürülecek olan margarin ile ziftler dökülmeye başlar ve sorun geçer. Sonrasında deterjanlı su ile lekeler tamamen silinir, durulanır ve kurulanarak işle bitirilir.
 • Sinek ilacı zift lekesi olan bölgeye uygulanır. Bu ilacın etkisi ile lekeler çözülür.

Kıyafetten Neyle Çıkar?

 

Zift lekesi kumaştan ne ile çıkar, bu kapsamda kullanılacak olan temizlik ürünün içeriği oldukça önemlidir. Elbiseden leke çıkarırken kumaşların zarar görmemesi çok önemlidir. Bundan dolayı kullanılacak olan ürün mutlaka kıyafetin gözükmeyen bir alanında kullanılarak gözlem yapılır. Bu ürün kıyafetten leke çıkarırken zarar veriyorsa rahatlıkla kullanılabilir.

Yapılacak Olan İlk Müdahale

 

Gerekli Malzemeler

 • Vazelin
 • Tereyağı bıçağı ya da spatula

Elbiseden zift lekesi nasıl çıkar kapsamında yapılacak olan ilk işlem kurumasına izin vermeden işlem yapmaktır. Kıyafetten çıkartırken gerekirse zift lekesi tekrardan yumuşatılmalıdır. Yumuşatmak için vazelin kullanımı yapılır. Vazelin zift gibi zorlu lekelerin yumuşatılması konusunda oldukça etkili bir maddedir. Vazelin lekenin üzerine uygulandıktan sonra 1 saat beklenmesi gerekir. Bir saatlik süre geçtikten sonra vazelinin lekeyi yumuşattığını gözlemleyebilirsiniz. Hatta yumuşama olup olmadığını konusunda parmaklarınız ile kontrol yapmanız gerekir. Yumuşama meydana geldikten sonra var olan lekeler spatula ya da tereyağı bıçağı tarzında bir madde ile kazınmalıdır. Kazıma işlemi sivri ve keskin bir madde ile yapılmaz. Aksi durumda kumaşa zarar verirsiniz. Bu tarz bir ürün elinizde bulunuyorsa orta keskinlikte olan bir bıçakla kazıma işlemi yapılır.

İkinci Müdahale, Lekeleri Hafifletme

İlk aşama tamamlandıktan sonra lekenin fazlalığı alındı demektir. Bundan sonra lekelerin hafifletilmesi gerekir. Fazlalığı alınan lekelerin üzerine aşağıda bulunan karışı sürülür ve hızlı şekilde temizlenme sağlanır.

Gerekli Malzemeler

 • Yağ
 • Sirke
 • Temiz bez ya da pamuk
 • Ilık su
 • Ağartıcı içeriği olmayan deterjan

1 çay bardağının çeyreği doğal yağ ile 1 çay bardağının çeyreği sirke karıştırılır. Ardından temiz bir bez ya da bir tutam pamuk karışıma batırılır ve lekenin üzerine uygulanır. Bu uygulama sonrasında kıyafet 1 gün boyunca bu şekilde bekletilir. Ertesi gün lekeli olan alan ılık su ve ağartıcı içermeyen deterjan ile iyice yıkanır. Yıkanma esnasında tüm lekeler olduğu alandan çıkar.  Sonrasında soğuk su ile kumaş ya da kıyafet iyice durulanır ve doğal yolları ile kuruması için asılır.

Ayakkabıdan Zift Lekesi Ayakkabıdan Nasıl Çıkar?

 

Gerekli Malzemeler

 • Kâğıt havlu
 • Vazelin
 • Tereyağı bıçağı ya da spatula
 • Ağartıcı içeriği bulunmayan deterjan

Ayakkabıya bulaşan zift lekesi yeni olanlarda ve açık renkli olanlarda meydana gelmişse oldukça sinir bozucu bir hal alır. Ayakkabıdan ziftin lekesinin çıkması için oldukça hızlı şekilde müdahale edilmesi çok önemlidir. Kuruyan lekeler sorunun da büyümesini sağlar. Ziftin leke oluşturduğu ayakkabıdan lekelerin temizlenmesi için öncelikli olarak kâğıt havlu ile fazlalığı alınır. Sonra sorun olan bölgeye vazelin uygulaması yapılır. Bu şekilde 1 saat boyunca bekletildikten sonra lekelerde yumuşamalar meydana gelir. Lekenin yumuşamasından sonra tereyağı bıçağı ya da spatula ile kazıma yapılır. Bu aşamada dikkatli olunması gerekir. Aksi durumlarda ayakkabıya zarar verilir. Ardından ağartıcı özelliği olmayan deterjan ile silinir. Sonra soğuk su ile ayakkabı durulanır ve lekeden eser kalmaz. Zift lekesinin ayakkabıdan çıkarılması için yapılacak olan uygulamalarda en önemli detay hızlı şekilde ve vakit kaybetmeden müdahale edilmesidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.