Zona Hastalığı Nedir? Zona Hastalığının Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

01.08.2022
2.977
Zona Hastalığı Nedir? Zona Hastalığının Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

Zona Hastalığı Nedir?

Zona hastalığı, kabarcık görünümüne sahip olan, ağrılı ve deri döküntülerine neden olan bir enfeksiyon türüdür. Zona hastalığına neden olan virüs, Varisella Zoster Virüsüdür. Ayrıca bu virüs suçiçeği hastalığına neden olan virüs olarak da bilinmektedir. Bu nedenle geçmişte suçiçeği rahatsızlığı geçiren kişilerin zona hastalığına yakalanmaya karşı önemli bir faktördür.

Zona virüsü bazen bir hastalığa neden olurken bazen zararsız olabilmektedir. Zona virüsü vücuda girdikten sonra aktif olmadan kalabiliyor veya aktif hale gelerek zona hastalığına neden olabiliyor. Ayrıca aktif hale gelmiş olan zona virüsü vücudun belirli bir bölgesinde kendini göstermektedir.

Zona virüsü vücudun özellikle yüz, göğüs, karın, sırt ve pelvis kısımlarında sıkça görülebilmektedir. Deri döküntülerinin yanı sıra ağrılı ve şiddetli kaşıntılı görülebilmektedir.

Zona Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zona hastalığının tedavisi normal şartlar altında yapılamamaktadır. Ancak uzman doktor tarafından muayene edilmesinin sonrasında reçete edilecek çeşitli antiviral ilaçlar ile tedaviye başlanır. Tedavi sürecine ne kadar erken başlanılır ise iyileşme hızı da aynı ölçüde hızlanır. Ayrıca kişinin zona hastalığına karşı komplikasyon geliştirmesi riskini de azaltır.

Zona tedavisi ilaçlar ile desteklendiği gibi tedavi sürecinin olumlu olma durumu hastaya bağlı olarak da değişmektedir. Zona hastalığı kapmış kişilerin mutlaka alkol ve sigara gibi zararlı ürünlerden uzak durması gerekmektedir. Alkol ve sigara içerisindeki sağlığa zararlı etken maddeler zona hastalığının tedavi sürecini yavaşlatacağı gibi hastalık şiddetini arttırdığı da görülmüştür. Bu nedenle kişilerin mutlaka bu tür zararlı ürünlerden uzak durmaları gerekmektedir.

Ayrıca zona hastalığının neden olduğu şiddetli ağrı için hekiminizden ağırınızı azaltmak ve semptomların şiddetinin azalması için ağrı kesici ilacın reçete edilmesini isteyebilirsiniz.

Zona Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Zona hastalığına yakalanıp yakalanmadığınızı çeşitli belirtiler ile anlayabilirsiniz. Zona hastalığı belirtileri genellikle vücudun hassas olan bölgesinde deri döküntüsü olarak kendini göstermeye başlar ve çeşitli belirtiler ile devam eder. İlk başta döküntü olarak ortaya çıkan zona hastalığının bir sonra belirtisi genellikle kızarıklık ve kabarcıklar olarak görülmektedir.

Zona hastalığının belirtileri genel olarak aşağıdaki gibidir;

  •  Vücudun belirli kısımlarında aralıklı ağrılar
  •  Işığa karşı duyarlılığın artması
  •  Şiddetli kaşıntı ve batma hissiyatı
  •  Halsizlik
  •  Döküntü görülen bölgede yanma ve karıncalanma görülmesi
  •  Baş ağrısı ve yüksek ateş gibi belirtilerde görülebilmektedir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.