Keten Ayakkabı Temizleme Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

07.07.2017
6.422
Keten Ayakkabı Temizleme Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

Sıcak yaz günlerinde keten ayakkabıları tercih ederiz. Ancak bu ayakkabıları boyayıp temizleme gibi bir imkanımız yoktur.Peki keten ayakkabı nasıl temizlenir? İşte pratik yöntemleri…

Keten Ayakkabı Temizliği

 

Yaz günlerinde en çok tercih ettiğimiz ayakkabı türü keten olanlardır. Hem ayağımıza hava aldırır hem de çok rahattır. Ancak bu ayakkabıların temizliği biraz problem olabilir. Ancak bu yazıyı okuduğunuzda aslında çok pratik olduğunu göreceksiniz. Keten ayakkabı çok çabuk kirlenebilir. Toz lekeleri, çamur lekeleri veya yağ lekeleriyle kirlenebilir. Bu lekeleri temizlemek içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Ancak birkaç basit adımla ayakkabılarınızı ilk günkü temizliğine ulaştırabilirsiniz.

Keten ayakkabı çamaşır makinesinde yıkanabilir ve kirlerden kolayca arındırılabilir. Makinenize zarar vermez ve ayakkabılarınızda bu şekilde zarar görmeden kolayca temizlenir.

Bu papuçların temizlenmesi çok zor gibi görünse de kolayca temizlenebilir. Bu kumaştan yapılmış ayakkabılar leke tutmaz özelliktedir. Sabunlu su ile bu lekeleri kumaştan kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Ayrıca çamaşır deterjanı ya da çamaşırlarınız için kullandığınız leke çıkarıcıları bu papuçları temizlemek için kullanabilirsiniz.

Beyaz Keten Ayakkabı Temizliği

Beyaz ayakkabılar çok çabuk kirlenir ve lekeleri üzerinde uzun süre tutar. Bu lekeleri çıkarmak için bazen silmek işe yaramayabilir. Beyaz papuçlar özellikle yaz günlerinde sıklıkla tercih ettiklerimizdendir. Beyaz papuçlarınızı temizlemek zor olsa da onlardan vazgeçemezsiniz. Ama artık beyaz papuçları temizlemek zor değil. Doğru yöntemler uygulandığında beyaz papuçlarınız ilk günkü beyazlığına kavuşabilir. Beyaz kumaş ayakkabılarınızda fırın soda en etkili temizleyicilerdendir.

Beyaz papuçları temizlemek için kullanacağınız malzemeler çamaşırlarını temizlemek için kullanacağınız malzemelerden farklı değildir. Yalnızca renkli kumaşlardan farklı olarak ağartıcıları tercih etmenizi öneririz.

 

Her gün sokakların tozunu ve kirini toplayan papuçlarımızın iyi bir temizliğe ihtiyacı vardır. Bu temizlik için evde rahatlıkla bulabileceğiniz malzemelerden yararlanabilirsiniz. Bu papuçları temizlemeden önce üzerindeki çamur ve benzeri kirlerin kurumasını beklemelisiniz. Diğer kumaşlara karşın bu kumaşlardan izleri yok etmek için lekenin kurumuş olması işinizi kolaylaştıracaktır. Kuruduğundan emin olduktan sonra temiz bir fırça yardımıyla çamurları ve benzeri kirlerin çoğunu yüzeyden uzaklaştırın. Papuçlarınızın bağlarını çıkarmayı unutmayın. Onlar için bir bardak suya sıvı çamaşır deterjanı ekleyin ve bağları bu karışımın içerisinde bekletmeye bırakın. Ardından küçük bir kaba bir miktar kabartma tozu ve su ekleyin. Hazırladığınız karışımı fırça yardımıyla papuçlarınıza uygulayın. Ardından bir bardak su ve bir ölçek sıvı çamaşır deterjanıyla yeni bir çözelti elde edin. Bu karışımı da yine temiz bir fırça ile uygulayın. Lekeler tamamen çıktığında güneşte kurumaya bırakın. Kuruduğunda şekil deformasyonuna maruz kalmamaları için içini kağıt toplarıyla doldurmanız işe yarayacaktır.

Çamaşır Makinesinde Yıkama

En güvenli yollardan biri de bu yöntemdir. Çünkü bu sayede ayakkabılarınız derinlemesine temizlenir. Bu yöntemin papuçlarınıza veya makinenize herhangi bir zararı yoktur. Ayakkabılarınızı makinede güvenle yıkayabilirsiniz. Ancak yıkama işlemine geçmeden önce lekelerin kurumasını beklemeyi ve ardından temiz bir fırça ile fazlalıklarını almayı unutmayınız. Bu sayede lekelerin daha kolay yüzeyi terk etmesini sağlayabilirsiniz. Genellikle beyaz çamaşırlarınızda kullandığınız bir deterjan işinizi görecektir ancak yeterli olmadığını düşünüyorsanız çamaşırlar için kullandığınız bir leke çıkarıcıyı da deterjan gözüne ekleyebilirsiniz. Bu sayede papuçlarınız aldığınız günkü gibi görünecek. Yıkama işleminin ardından güneşte kurumaya bırakabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.