Küf Lekesi Nasıl Çıkar? Küf Lekesi Nasıl Çıkar Kıyafetten?

04.01.2020
5.237
Küf Lekesi Nasıl Çıkar? Küf Lekesi Nasıl Çıkar Kıyafetten?

Küf Lekesi Çıkar Mı

Küf, bakterilerin belli koşularda bir araya gelerek oluşturduğu duruma verilen bir addır. Pek çok küf çeşidi bulunur her küfün oluşması için, rutubet ve nemli ortamların olması şarttır. Bu nedenle küfler çoğu durumda tehlikeli ve sağlık açısından da oldukça zararlı bakteri çeşitleridir.

Çamaşır sepetinizin içerisine herhangi bir ıslak kıyafeti ya da kumaşı attığınız zaman ve uzun bir süre boyunca sepetin içerisinde unuttuğunuz da, sepetin içerisinde nemli ve rutubetli bir ortam oluşur. Bu nedenle çamaşır sepetlerinde ve evlerin gardıroplarında sürekli havasız kalan kıyafetlerde küf görmeniz oldukça olası bir durumdur.

Kumaşlarda oluşan küf lekesi genellikle kumaşın ıslak ve nemli bölgelerinin üzerinde pembemsi ya da grimsi, kötü kokulu oluşumlar olarak meydana çıkar ve zaman içerisinde kumaşın yıpranıp,  çürümesine neden olabilir.

Küf lekesini kumaş üzerinden etkili bir şekilde arındırıp temizleyebilmek için elinizden geldiğince en erken zamanda, küf çoğalmadan ve kokunun ilerlemesine fırsat vermeden, kıyafetinizi kaybetmeyi göze almamak için müdahale etmeniz gerekir.

Küf lekesini temizleyebilmek için belli yöntemler uygulanması gerekir. Bu uygulayacağınız yöntemler, kumaşın türüne ve kumaşın rengine göre bir çok yönden farklılık gösterebilir. Ancak uygulayacağız kumaş her ne olursa olsun, giysinizin üzerinde herhangi bir kalıcı hasara sebep olmamak için, içerisinde bulunan bakım etiketini dikkatlice kontrol etmeniz ve kullanacağınız temizleme yöntemini ilk olarak kumaşın görünmeyen herhangi bir küçük kısmında deneyerek test etmeniz gerekmektedir.

Küf lekesi oluştuğu zaman, eğer dolabın içerisinde ya da sepet içerisindeyse ve çevresinde temas halinde olduğu başka kıyafetlerde varsa bu diğer giysilerinize kolaylıkla bulaşabileceği anlamına gelir. Küf lekesi bulaşıcı türde bir lekedir.

Aynı zaman da eğer kıyafetlerinizin üzerinde küf lekesi oluştuysa, bu lekeler zamanla kumaşın içerisine de işleyerek kıyafetinizi, kullanılmaz ve tamir edilemez bir duruma getirebilir.

Maalesef küf lekesini kumaşlardan çıkarmak her zaman mümkün ya da kolay bir durum olmayabilir, sizler için kumaşına uygun bir şekilde küf lekesiyle nasıl başa çıkacağınızı anlatan yöntemleri aşağıda yazdık. Sırayla inceleyelim.

 Pamuklu Giysilerdeki Küf Lekesi Nasıl Çıkar

Pamuklu giysiler, çoğu zaman tercih ettiğimiz türden kıyafetlerdir. Çünkü genellikle diğer kumaşlara nazaran çok daha fazla dayanıklıdır. Eğer pamuklu bir kıyafetinize küf lekesi bulaştıysa ihtiyacınız olacak malzemeler; bir beyaz kalıp sabun ve oksijenli sudur.

 • kıyafetinizin küf lekesi olmuş olan kısmını elinize alarak, beyaz kalıp sabunu bu kumaş üzerinde gezdirerek iyice ovalayın ve yıkayın.
 • Bu aşamada sabun kullanmak küf lekesine sebep olan, bakterileri ve mikroorganizmaları öldürmekte etkili bir yöntem olacaktır.
 • Bu yöntemlerden sonra kıyafetinizi yıkama talimatlarına uygun bir şekilde çamaşır makinenizde yıkayın.

Yıkanmış olan giysinizi kurutma makinesinde kurutmaktan kaçının. Bu durumun sebebi eğer küf lekesi tam olarak çıkmamışsa, kurutucunun yüksek ısısı lekenin kumaşa nüfus etmesini ve daha fazla yerleşmesini sağlayabilir. Bu nedenle kurutma makinesinde kurutmak yerine mümkünse açık havada asarak kurutmayı deneyin.

kıyafetlerdeki küf lekeleri nasıl çıkar

 

  İpek Giysilerdeki Küf Lekesi

İpek ve saten giysiler de pamuklular gibi tercih ettiğimiz türden ve aynı zaman da pahalı olan kumaş türlerindendir. Oldukça narin yapılarından dolayı her türlü lekede dikkatlice temizlenmeleri gereklidir.

Bu nedenle temizleme işlemini yapmadan önce, mutlaka giysinizin etiketini kontrol edin ve kullanma talimatlarına göre temizlemeye özen gösterin. Evde yıkanmaya müsait olmayan hassas giysileriniz için kuru temizleme şirketlerinden de kolayca profesyonel destek alabilirsiniz.

 • İpekli kumaşlarda oluşan küf lekesini temizlemek için, pamuklu kumaşlarda uyguladığımız gibi el sabunundan yardım alarak faydalanabilirsiniz.
 • Kalıp sabun gibi el sabunu da küfe sebep olan bakterileri ve bir takım mikroorganizmaları öldürmekte büyük ölçüde yardımcı olacaktır.
 • Küf lekesinin bulunduğu kısmı el sabunuyla nazikçe ovalayın.
 • Ovalama işleminin bittiğinden emin olduktan sonra bu kumaşı iyice durulayın ve gerekirse işlemi 2. Kez hatta 3. Kez tekrarlayın.
 • Giysinizin içerisinde bulunan yıkama talimatını iyice kontrol edip ipekli kumaşlar için üretilmiş bir deterjan kullanarak, kıyafetinizi tek başına çamaşır makinenizde yıkayın.
 • Kurutma makinesi kullanmadan açık havada asarak kurumasını sağlayın.

  Yünlü Giysilerdeki Küf Lekesi

Yaz mevsimlerinde pek kullanmadığımız ve genellikle dolaba kaldırdığınız kışlıklarınızın üzerinde küf lekeleri görmeniz oldukça olası bir durumdur. Bu küf lekelerini genellikle yünlü kıyafetlerde görebiliriz çünkü kış aylarında tercih ettiğimiz kumaşlar genellikle yünlü kumaşlardır.

Yünlü giysiler de tıpkı ipekliler gibi oldukça narin çamaşırlar olmuş olmalarından dolayı büyük bir özenle ve dikkatlice temizlenmeleri gereklidir.

 • İpekli kumaşlarda ve pamuklular da olduğu gibi yünlüleri de küf lekesinden uzaklaştırmak için el sabunu kullanabilirsiniz.
 • Küf lekesinin olduğu bölgeyi bir kalıp el sabunu kullanarak iyice ovalayın ve yıkayın.
 • Yünlüleri temizlemek diğer kumaşlara göre daha zor olmuş olduğundan dolayı, oluşan lekeyi hafifletebilmek için bu işlemi bir kaç defa tekrar etmeniz gerekecektir.
 • Ardından çamaşır makinesinde kullanma talimatlarına uygun bir şekilde yıkayın.
 • Kurutma işlemini, çamaşır askılığında yaparak lekenin kumaşa nüfus etmesinin önüne geçmiş olun.
 • İnatçı lekelerle baş edemediğiniz durumlarda kuru temizleme şirketlerinden de profesyonel destek alabileceğinizi unutmayın.

 Küf Lekesi Nasıl Çıkar Kıyafetten

Herkesin korkulu rüyası olan küf aslında o kadarda korkulacak bir leke değildir.Küf lekesini çıkarmadan ziyade küf lekesinin oluşmaması için önlemler almalıyız.Varsa kapalı yerlerdeki ve gardırobunuzu ara ara havalandırmamız küf lekesinin oluşmamasında size yardımcı olacaktır.

Eğer küf lekesi nasıl çıkar sorusuyla baş başa kaldıysanız,biraz alternatif ve kolayca evde uygulayabileceğiniz yöntemleri gözden geçirmeniz gerekebilir.

 • ¼ oranında suyla ¾ oranında karbonatı karıştırıp cıvık bir hamur elde edin.
 • Bu hamuru küf olan bölgeye iyice yedirin ve bir fırça yardımıyla iyice fırçalayın.
 • Yarı yarıya su ile beyaz sirkeyi karıştırarak bir solüsyon elde edin.karbonatla fırçaladığınız lekeyi iyice yıkayın.
 • Duruladığınız kıyafet ve kumaşı çamaşır makinesinde her zamanki yıkadığınız programda yıkayın.

Bu işlemi uygulamadan önce,küf lekeli kumaşınızı yada kıyafetinizi çamaşır makinesinde yıkamayın.Aksi takdirde leke pişerek,kumaş yada kıyafetinize daha fazla işleyecektir.

 Küf Lekesi Mermerden Nasıl Çıkar

Mermer,şık görünümüyle ve dayanıklılığı ile mimarinin ve ev dekorasyonunun vazgeçilmezleri arasında yer alır.Yüz yıllardır ayakta duran eserler arasında mermerleri görebilirsiniz.Mermer bakımı yapıldığı zaman yıllarca uzun sürecek bir dayanıklılığa sahiptir.Mermerin bakımı kolaydır.Tabi ki bakımı doğru bir şekilde doğru malzemeler ile yapılırsa.Mermer temizleme yöntemleri ile ilgili tavsiyelerimiz sizlere bu konuda yardımcı olacaktık.

 • Mermerin düşmanı,günlük hayatta sık sık kullandığımız kola,sirke,limon ve benzeri asit içeren içeceklerdir
 • Karbonat ile mermerdeki küf ve benzeri oluşan lekeleri çıkarma
 • Oksijenli su ile mermerdeki lekeleri çıkarma

Not:Mermer temizliği yaparken kesinlikle asitli malzeme kullanmayın.Günlük mermer temizliğinizi CİF ile yapabilirsiniz.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.