Kan Lekelerini Tüm Yüzeylerden Çıkarma Yolları ve Kullanılacak Malzemeler

02.07.2017
6.006
Kan Lekelerini Tüm Yüzeylerden Çıkarma Yolları ve Kullanılacak Malzemeler

Kan lekelerinden nasıl kurtulacağınızı mı merak ediyorsunuz? Bu yazı tam da size göre. Peki kan lekesi nasıl çıkarılır ve temizlenir? Kan lekesini ne çıkartır? İşte yöntemleri ve kullanılacak malzemeler…

Kan Lekesi

 

Kan lekesi en zor lekeler grubundadır ve çıkarılması bir hayli güçtür. Özellikle kurumuş ve yerleşmiş lekeleri çıkarmak daha da zor olabilir. Bu lekeler günlük hayatımızda sıklıkla karşımıza çıkabilir. Elimiz kanayabilir veya mesleğiniz icabı kan lekelesi ile karşılaşabiliriz. Ancak bu lekeler yüzünden kıyafetlerinizi veya mobilyanızı çöpe atmanıza gerek yok. Tükenmez lekeleri de en az bu lekeler kadar zordur. Ancak mürekkep lekeleri için de bu yöntemlerin bir çoğu işe yarayacaktır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz birkaç yöntem ile bu lekelerden tamamen kurtulabilirsiniz. Peki kan lekesi nasıl çıkar? Kan lekesini çıkarmak için uygulanacak yöntemler nelerdir? İşte yanıtları…

Kan lekesi içerisinde bolca protein barındırdığından oldukça zor lekeler arasındadır. Protein parçalayıcı ürünler bu lekelerin yüzeylerden uzaklaştırılmasını sağlayacaktır. Mümkün olduğunca lekeye erken müdahale etmekte fayda vardır. Aksi takdirde leke yüzeye derinlemesine işler ve çıkarılması güç bir hal alır.

Kan lekesi çıkarma yöntemleri genelde asitli ve alkollü ürünlerle sıralanabilir. Asit içeren maddeler içerisindeki proteini parçalar ve lekenin oluşumunu sonlandırır. Kumaştan kan lekesi nasıl çıkar diye merak ediyorsanız bu yöntemler işinize yarayacaktır. Kan lekesi temizleme yöntemlerinin püf noktalarını bu yazıda bulabilirsiniz. Peki kan lekesi nasıl temizlenir?

Kan nasıl temizlenir?

Kan nasıl temizlenir sorusuna verilebilecek birçok yanıt vardır. Kan izi oldukça zor lekelerdendir ve çıkarmak için güçlü leke sökücülerden yararlanmak gerekir. Bu izi çıkarmanın püf noktası alkollü ürünlerden geçer. Özellikle kumaştan bu izi çıkarmak için alkol bire birdir. Üzerinize dökülen bu maddeye alkollü bir ürün ile müdahale etmeniz ve izin kurumasını önlemeniz işe yarayacaktır. Tükenmez lekeleri de bu yöntemler ile kolaylıkla çıkarılabilir. Tükenmez lekeleri için bu yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 

Kan lekesi çıkarmada en önemli nokta lekenin tazeliğidir. Kan lekesi eğer taze ise işiniz kolay demektir. Bol su ile müdahale etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Ardından imkanınız varsa sabun ile müdahale ediniz. Sabun ile bu izler kolaylıkla geçer. Bunu  dışında alkollü el dezenfektanları da bu izleri geçirir.

Bu lekeleri çıkarmanın püf noktası lekenin kurumasını önlemektir. Kan lekesi neyle çıkar diye merak ediyorsanız aşağıdaki yöntemlere göz atabilirsiniz. Kumaştan bu izleri çıkarmanın kolay noktası güçlü yağ çözücülerdir. Yağ çözücüler aynı zamanda proteinleri de parçalayarak elbiseden veya döşemeden pratik bir şekilde lekeleri çıkarır. Lekeleri kolay çıkarmanın en önemli noktası lekeyi ıslak tutmaktır. Leke kuruduğunda zorlu bir tabaka haline gelir. Tükenmez lekeleri için de uygulayabileceğiniz bu yöntemler mürekkep lekelerini de çıkaracaktır.

 

Mum ile çıkarma

Evet yanlış okumadınız, mum bu lekeleri özellikle deri koltuk gibi yüzeylerden çıkarmakta oldukça etkili bir yöntemdir. Mum ile kolay bir şekilde bu maddenin lekelerinden kurtulabilirsiniz. Bu yöntemin en önemli noktası lekenin kurumamış olmasıdır. Kurumuş ise mum tekniği pek işe yaramayabilir. Mum ile lekeyi çıkarabilmek için mumu yüzey üzerine eritmeniz gerekmektedir. Mum erittiğinizde kan içerisindeki proteinler mum sıvısı tarafından emilir. Mum kuruduğunda yüzeyden kazımanız lekenin çıkması için yeterli olacaktır. Bu yöntemi kan şurubu lekelerinde de kullanabilirsiniz.

 

Sabun ile çıkarma

Sabun taze olan lekeler için en pratik ve etkili çıkarıcıdır. Öncelikle lekenin yüzü aşağı bakacak şekilde kumaşı ters çevirin ve bol suyun altına tutun. Lekenin büyük kısmı bu şekilde çıkacaktır. Küçük lekeler için sıvı sabunu leke üzerine bir çay kaşığı kadar dökün. Ardından çay kaşığının tersiyle leke üzerine sabunu iyice yedirin. Lekeli kumaşı düz çevirin ve çitilemeye başlayın. Bu yöntemin en önemli noktası lekeyi çitileme aşamasıdır.  Bu yöntemi tükenmez kalem lekelerinde de güvenle uygulayabilir ve iyi sonuçlar alabilirsiniz. sabun mürekkep lekelerinin de bir numaralı düşmanıdır. Bu pratik bilgiler aklınızın bir köşesinde mutlaka durmalıdır.

 

Et Tenderizatörü

Et Tenderizatörü etin protein yapısını deformasyona uğratarak etin yumuşamasını ve kolay pişmesini sağlayan bir üründür. Ancak bu tip lekelerde de kan içerisindeki proteini parçalamaya ve lekenin yüzeyi terk etmesine yardımcı olur. Özelikle döşemelerde ve giysilerde güvenle kullanabileceğiniz bu yöntem kesinlikle kumaşlarınıza zarar vermez. Bu bilgiler arasında kumaşlar için en etkili yöntem budur. Bir çay kaşığı kadar Et Tenderizatörünü leke üzerine uygulayın ve elinizle çitileyin. Ardından sirkeli su ile durulama işlemi yapabilirsiniz.

 

Enzimatik

Enzimatik her evde bulunması gereken bir üründür. Bu ürün ile lekeye doğrudan müdahale edebilirsiniz. Enzimatik temizleyiciler lekeleri oluşturan proteinleri parçalar ve kurumuş olanlarında bile işe yarar. Bir çay kaşığı enzimatiği yüzey üzerine sulandırarak uygulayabilirsiniz. Ardından durulama işlemine geçilebilir. Bu temizleyiciler mürekkep damlası lekelerine de iyi gelir. Tükenmez kalemlerdeki mürekkep de zorlu izler bırakır. Ancak mürekkep lekeleri bu temizleyiciler ile zorlu lekeler olmaktan çıkar.

 

Amonyak veya hidrojen peroksit

Yüksek miktarda alkol içeren bu çözeltiler de üzerinize dökülen mürekkep veya kanlı lekeleri için ideal çözücülerdir. Ayakkabıdaki veya halılarınızdaki lekelerden bu yöntemler ile kurtulabilirsiniz. Verdiğimiz bilgiler arasında bu izlerden ve tükenmez mürekkep izlerinden kurtulmanızda en etkili yöntem bu iki maddedir. Bu bilgiler arasında en etkili olan bu çözeltiler oldukça güçlü kimyasal yapıya sahiptir. Narin kumaşlarda kullanılması tavsiye edilmez.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.