Camlarda Bulunan Kireç Lekelerinden Kurtulmak İçin Neler Yapılması Gerekir?

16.07.2017
5.817
Camlarda Bulunan Kireç Lekelerinden Kurtulmak İçin Neler Yapılması Gerekir?

Camlarda, araçlarda ve akvaryumlarda meydana gelen kireç lekelerinden kurtulmak için evde hazırlanacak olan doğal karışımlardan yardım almak sorunların çözülmesini sağlar.

Doğal Ürünler Kullanma

Sirke Çözeltisi

 

Gerekli Malzemeler

 • Sirke
 • Su
 • Temiz havlu

Sprey bir şişenin yarısına kadar sirke ve diğer yarısına kadar da su koyulur. Sirke seçiminde beyaz sirke tercih edilmesi uygun olacaktır. Sirke çözeltisini camın üzerine püskürtün ve bu şekilde birkaç dakika boyunca bekletilir. Camlardaki kireç lekeleri çıksın diye temiz havlu ile bölge silinir. Sirke bakterilerin ölmesine de yardımcı olur. Silinen bölgede kireç lekesi kaldıysa mutlaka çözelti tekrar uygulanmalıdır. Kalan lekeler üzerine uygulanan ikinci sirke çözeltisinin bekleme süresi daha uzun olmalıdır. Ardından yine havlu ile silinir ve soğuk su ile durulanır. Durulama işlemleri gerekirse birkaç kez cam için yapılmalıdır.

Limon Kullanımı

 

Gerekli Malzemeler

 • Limon
 • Sprey şişe

Limon suyu ve su sprey şişenin içinde eşit miktarlarda karıştırılır. Hazırlanan karışımı camın üzerine uygulamak için bir havlu uygulayın ve kireç lekelerini silin. Silme işlemlerinin ardından mutlaka soğuk su ile durulama yapın ve kuruması için bekleyin. Limon karışımı akvaryum camındaki kireç lekeleri konusunda da oldukça etkilidir.

Limon ve Portakal Yağı

 

Limon ve portakal yapı özellikle akvaryum ve normal camlardaki sert kireç lekeleri konusunda etkili olan bir çözümdür. Suyun içine yağdan birkaç damla koyun ve solüsyonu camın üzerine uygulamak için bir sünger veya havlu kullanın. Ardından akvaryum camındaki lekeleri silmeye başlayın. Kireç lekelerinin çıkması için biraz bastırın. Cam üzerindeki lekeler bu sayede çıkar. soğuk su ile durulama işlemleri gerekirse birkaç kez yapılır.

Diş Macunu

 

Diş macunu sert kireç lekeleri konusunda oldukça etkili olan çözümler sunar. Camdan lekelerin çıkması için direk olarak macunu camın üzerine uygulayın. Ardından yumuşak uçlu fırça ile kireç lekesi olan bölgeleri fırçalayın. Bu lekeleri çıkarır. Akvaryum, araç ve diğer camlardaki lekeleri fırçaladıktan sonra soğuk su ile durulama işlemleri yapın.

Kabartma Tozu ve Sirke

 

Gerekli Malzemeler

 • Sirke
 • Karbonat

Sirke ve karbonat karıştırılarak bir macun elde edilir. Macunu camın üzerine uygulayın ve kireç lekeleri üzerine oturmasına izin verin. Ardından araç, akvaryum camlardaki macun su ile temizlenir. Macun kalıntılarının kalmaması için bu işlem birkaç kez yapılmalıdır. Silinmeden sonra tüm kireç sorunları çıkar. Kireç kalıntıları kaldıysa mutlaka işlemler baştan ve atlama yapılmadan uygulanmalıdır. Bu sayede sorunlara çözüm bulunur.

Temizlik Ürünleri Kullanma

 

Kimyasal Ürün

Gerekli Malzemeler

 • Kireç sökücü ürün
 • Sirke
 • Su
 • Temiz bez

Akvaryum, araç ve diğer camlardaki lekelerin çıkarılması için uygun olan bir çözücü seçilmelidir. Ürünü ambalaj üzerindeki talimatlara uygun olarak uygulamak gerekir. Birçok üründe bir sünger ya da havluya püskürtme yapılır ve ardından cama uygulanır. Uygulama ardından kireç lekelerinin çözülmesi için mutlaka bekletilmelidir. Bekleme süresinden sonra su yardımı ile yüzeyler silinir. Silme işlemlerin eller için eldiven kullanımı yapılması gerekmektedir. Ürün sadece temizlenen camın üzerinde uygulanmaya özen gösterilmelidir. Süpürge, bitişik duvarlara, cam pervazlarına, fayanslara, döşemelere, araba boyasına uygulanmaz. Çünkü bu bölgelere zarar verebilir. Yüzeylerin silinmesinden sonra ürünün kalıntılarının kalmaması adına sirke ve su ile hazırlanmış olan karışım kullanılmalıdır. Bu karışım kimyasal olan temizlik ürünün kalıntılarının tamamen yok edilmesini sağlar. Bu da sağlık açısından oldukça önemli bir detaydır. Ayrıca kimyasal temizleyici ürünlerinin kullanılmasında göz ve cilt sağlığının düşünülerek hareket edilmesi çok önemlidir. Sağlık yaşam boyunca en önemli olan detaydır.

YORUMLAR

 1. recep dedi ki:

  ben baya uğraştım ve en sonki çözümüm bir oto boyacı malzeme satıcısına gidip sordum .bana meşur( pasta cila) dada kullanılan meguiars WATER SPOT REMOVER TAVSİYE ETTİ BENDE BAŞKA MARKA OLAN3D WATER SPOT REMOVER ALDIM VE SORUNU CÖZDÜM.bulaşık süngeriyle ovaladım çıktı.