Kalorifer Kazanı Neden Zift Yapar ve nasıl temizlenir?

02.12.2018
7.501
Kalorifer Kazanı Neden Zift Yapar ve nasıl temizlenir?

Kalorifer kazanlarının içerisinde oluşan ziftin neden oluştuğu ve bu ziftin temizlenmesi için yapılması gereken işlemler hakkında gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

Kalorifer Kazanı Neden Zift Yapar?

Kış aylarında soğuktan korunmak ve sıcak evlerimizde rahatça vakit geçirmek için kalorifer kazanları yanmaya başlayacaktır. Tabi bununla birlikte ısınmaya başlayacak olsak da beraberinde getireceği bazı sorunların da giderilmesi gerekiyor. Bu sorunlar arasında en dikkat çekici olan zift oluşmasıdır. Bu kazanın yanma kalitesini yakından etkileyecektir. Ziftin oluşma nedeni genellikle kazan içerisinde yakılan yakıtlardan kaynaklanmaktadır. Bunun engellenmesi için herhangi bir çözüm yoktur. Odun, kömür veya katı yakıtların tüketilmesi bu durumun oluşmasına neden olacaktır.

 

Kalorifer Kazanının Zift Yapması Nasıl Engellenir?

Kalorifer kazanının içerisinde ziftin oluşmasını engellemek mümkün değildir. Ancak bu durumu minimize etmek mümkündür. Bunun için tüketilen yakıtlara dikkat edilmelidir. Eğer kimyasal yakıt kullanacaksanız bunun kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Ucuz olduğu için kalitesi düşük yakıtları tercih etmek bu sorunun çok hızlı bir şekilde oluşmasına neden olacaktır. Daha fazla ısınmak için kazanın yüksek ateşte yakılmaması gerekiyor. Sadece katı yakıtlar değil aynı zamanda odun gibi yakacak malzemelerin sonucunda da bu durum oluşabilir. Nemin oluşması engellenmelidir. Nemli ortamlarda ziftin kazan içerisinde ve bacada oluşması daha kolay olmaktadır.

Kalorifer Kazanı Temizliği Nasıl Yapılır?

Kaloriferin temizlenmesi için öncelikle malzemelerinizi belirlemeniz gerekiyor. Temizlik için farklı yöntemler kullanılabiliyor. Bu yöntemler kimyasal malzeme kullanılarak, kazanın türüne göre yapılmaktadır. Öncelikle malzemelerinizi hazırlamalısınız. Kafası olan uzun bir fırça, vidalı sökülebilen bir fırça, elle temizlik için küçük bir fırça, bir yere sokabilmek için tel fırsa ve normal fırça yeterli olacaktır. Fırçaların yanı sıra mekanik aletler, kimyasal temizlik ürünleri de sağlanmalıdır. Endüstriyel sektörde bu konuda yardımcı olan çok sayıda malzeme bulunabiliyor. Ancak doğru bir şekilde kullanmak önemlidir. Yanlış kullanım ciddi sorunlara neden olabilir. O nedenle kalorifer kazanında ki zift temizliğini kendinizi eğer bilgi sahibi değilseniz yapmamalısınız. Bunun yerine bu konuda uzman kişilerden yardım almak daha doğru bir seçim olacaktır.

 

Kalorifer Kazanı Temizlik Yöntemleri

Temizliği sadece zift için değil genel kullanım içinde yapmak gerekmektedir. Kalorifer sistemlerinde ki kazanların temizlenmesi için aşağıda ki farklı yöntemlerden herhangi bir tanesi tercih edilebilir.

  • Kimyasal Temizlik

En güzel ve temiz olan işlem kimyasallar yolu ile temizliğin yapılmasıdır. Tabi bu konuda dikkatli hareket etmek gerekir. Bu işlem için kullanılan asitler helyum, adipik ve sülfamit olanlardır. İlk olarak azan yeteri kadar ısıtılır ve sistem bir pompa ile dikkatlice doldurulur. Bu suyun içerisinde asit eklenerek kazanın içine dökülmesi sağlanır. Bu işlemin ardından biraz beklemek gerekir. Ziftin çözülmesi ve suyla yıkanması yapılır. Asidin duruma göre kazan ısıtılır ya da soğutularak temizlik yapılır.

  • Mekanın Temizlik

Mekanik temizliğin yapılabilmesi için kazanın olduğu yerde alet kullanılarak çıkarılması gerekiyor. Bu işlem özenli ve kazana zarar vermeden yapılmalıdır. İşlemin yapılabilmesi için öncelikle cihazın soğuması beklenmelidir. Zift ve katran temizlenebilmesi için belirli bir oranda ısıtılması gerekmektedir. Bu işlemin kolayca yapılmasına yardımcı olur. İşlem için kazıyıcı, bıçak veya buna benzer ürünler kullanılmaktadır. Son olarak yerine takmadan bir kez daha ısıtılmalıdır. Bu kalan son kalıntıların yanması için gerekli bir işlemdir.

  • Buhar İşlemi ile Temizlik

Bu yöntem çok sıklıkla tercih edilenlerden birisi olmasa da doğru şekilde yapıldığında etkili olan bir seçenektir. Bunun için bir buhar jeneratörüne ihtiyacınız olacaktır. İşlem yapıldığında temizlik sadece zift için yapılmayacaktır. Aynı zamanda küf gibi kötü maddelerde temizlenecektir. Bu üç yöntemden herhangi bir tanesini kullanarak kalorifer kazanlarında oluşan ziftin temizliği yapılabilir.

 

Kalorifer Kazanı Temizlenmezse Oluşacak Durumlar

Sadece zift içinde değil aynı zamanda farklı nedenlerden ötürü de kazanların temizliği yapılmalıdır. Eğer düzenli aralıklar ile bu temizlik profesyonel kişiler tarafından yapılmazsa başınıza olumsuz durumlar gelebilir. Bu kazanın yeterli derecede ısınmasının ve etrafa ısı yaymasının önüne geçebilir. Kazanın kullanım ömrünün kısalmasına ve çok sık arıza yapmasına neden olabilir. Bu da daha sık servis gelmesine ve tamir maliyetlerinin artmasın neden olur. Ayrıca ısınmak için kullanılan yakıt miktarının da artmasına neden olacaktır. Her zaman kullandığınız miktar zift nedeniyle yeterli olmayacaktır. Sizde ısınmak için olması gerekenden fazla yakıt tüketmeye başlayacaksınız. Tabi bu kötü durumlardan birisi ile karşılaşmak istemiyorsanız temizliğe ve nasıl yapıldığına dikkat etmelisiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.