Yerdeki Boya Lekelerini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

07.07.2017
6.939
Yerdeki Boya Lekelerini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

Yerdeki boya izleriyle başınız dertte mi? O halde bu yazı tam size göre. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu yöntemler ile bu zorlu lekelerden tek seferde kurtulabilirsiniz. Peki nasıl? İşte yanıtı…

Yerdeki Boya Lekesi

 

Yere dökülen boya lekeleri bir türlü çıkmak bilmez. Sıradan yer ve fayans temizleyiciler bu lekeler için yeterli değildir. Boya lekesini çıkarmak için çok daha güçlü çözeltilerden yararlanmalısınız. Sıradan deterjan veya yüzey temizleyiciler daha basit izlerde çok etkili olabilir ancak boya lekesi çok daha uzmanlık gerektiren bir alandır. Plastik veya fayans üzerindeki boya lekesi oldukça zor lekeler arasındadır. Ancak evde uygulayabileceğiniz basit yöntemler ile boya lekesi zorlu bir leke olmaktan çıkabilir. İşte bu lekeler için kullanılacak malzemeler…

Boya lekesi içeriğinde yağ barındırıyorsa yağ çözücüler işinize yarayacak demektir. Ancak su bazlı boyalar için aynı yöntem işe yaramayabilir. Bu durumda su bazlı çözeltilerden yararlanmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Unutulmamalıdır ki benzer kimyasal maddeler birbirleri içerisinde çözünür.

Fayanstaki bu lekeleri çıkarmak için öncelikle asidik çözeltilerden yararlanmayı deneyin. Su bazlı veya sabun bazlı çözeltiler bu izleri çıkarmaya yeterli gelmeyebilir. Bu izlerden tamamen kurtulmak için aşağıdaki yöntemlerden size en uygun olanını uygulayabilirsiniz. Peki fayanstaki boya lekesi nasıl çıkar? İşte çözüm yolları…

Beyaz Sirke İle İzleri Yok Edin!

Beyaz sirke yüksek miktarda asidik bir çözeltidir ve bu tip izleri yok etmede en etkili yöntemdir. İhtiyacınız olan tek şey bir miktar beyaz sirke, su ve biraz bulaşık deterjanıdır. Bulaşık deterjanından yağ çözücü etkisi sebebiyle yararlanıyoruz. Fayans yüzeyindeki izleri çıkarmada en etkili yöntem bu üçlü formüldür. Bu formül sayesinde geride hiç iz kalmadan bu problemden kurtulabilirsiniz.

 

Beyaz sirke fayans ve benzeri pürüzsüz yüzeylerde etkili olsa da plastik gibi yüzeylerde kulanılması tavsiye edilmez. Plastik yüzeyler daha hassas temizleyicilerle temizlenmelidir. Aksi takdirde plastik üzerinde aşınmalar ve renk solmaları gözlenebilir.

Fayans yüzeylerde güvenle kullanabileceğiniz bu yöntem her evde bulunan malzemelerle kolayca hazırlanabilmektedir. 2 su bardağı ılık su içerisine 1 su bardağı beyaz sirke ve 1 çorba kaşığı sıvı bulaşık deterjanı eklenir. Hazırladığınız karışımı sert kıllı bir fırça yardımıyla yüzeye uygulayın. Bu yöntem ile kesinlikle kalıntı kalmaz.

Fırın Soda ve Hidrojen Peroksit

Yüzeylerdeki bu lekeler için en etkili yöntemlerden biri bu etkili formüldür. Astım hastalarının bu formülü uygulamadan önce maske takmaları uygun olacaktır. Gelelim nasıl uygulanacağına. Bir bardağın dörtte üçü kadar fırın sodaya bir bardağın dörtte biri kadar hidrojen peroksit ekleyin. Bu karışıma bir çorba kaşığı kadar da sıvı bulaşık deterjanı eklerseniz etkisini arttıracaktır. Bu karşımı fayansa veya diğer yer yüzeylerine fırça yardımıyla uygulamanız gerekmektedir. Cilalı parke yüzeylerde de güvenle kullanabilirsiniz.

 

İzopropil Alkol, Hidrojen Peroksit ve Karbonat

Diğer yöntemlerin yetersiz kaldığı durumda bu güçlü formülden yararlanabilirsiniz. Eşit miktarda hidrojen peroksit ve izopropil alkolü karıştırdıktan sonra içerisine bir çorba kaşığı kadar karbonatı ekleyin. Oluşturduğunuz karışım ile fırça yardımıyla lekeleri alt edebilirsiniz. Fırçanın sert olması gereklidir. Aksi takdirde yüzeyden uzaklaştırmaya yeterli olamayabilir.

 

Aseton

Oje çıkarıcı olarak kullanılan aseton bu izleri çıkarmada en etkili yöntemlerden biridir. Bol miktarda asetonu leke üzerine uygulayın ve beklemeye bırakın. Derinlemesine temizlik için bekletme süresini yarım saate kadar uzatabilirsiniz. Ardından temiz bir bez yardımıyla yüzeyden uzaklaşmış olan boya lekelerini temizleyebilirsiniz. Fazlalığını aldıktan sonra fırça ile temizlemeye devam edebilirsiniz.

 

YORUMLAR

  1. Ev hanımı dedi ki:

    Allah razı olsun. Beyaz sirke su deterjan karışımını balkonda dökülen ve fayanslardan hiç bir şeyle çıkaramadığım deri boyası temizliğinde kullandım. %100 temizlendi. Sağolun.

  2. Oğuzhan (Öğrenci) dedi ki:

    Beyaz sirkeli karışım balkon fayanslarıma yapışan ve aylardır kuruyan 800 derece yanmaz egzoz boyasını sert bir fırça yardımıyla kolayca çıkardı, çok teşekkürler.