Aspirin Kullanım Alanları,Aspirin maskesi

23.03.2021
4.897
Aspirin Kullanım Alanları,Aspirin maskesi

Aspirinin Kullanım Alanları

Aspirin’in kullanım alanları oldukça geniştir. Aspirin, sağlık sektöründe kullanılan bir ilaçtır. Bebekler ve yetişkinler için farklı dozajda üretilen aspirinin, oldukça yaygın bir kullanım alanı bulunur. Genellikle baş ağrısı ve romatizmalı ağrılarda ağrı kesici olarak tercih edilir. Ayrıca aspirin, ateş düşürücü özelliği de bulunur. Genellikle çocukluk döneminde çok fazla tercih edilen tablet şeklinde satılan ilaçlardır. Ancak aspirin, saç ve cilt için de oldukça faydalı ve başarılı sonuçların elde edildiği maskelerde tercih edilir. Aspirinin bilinen en önemli özelliklerinden birisi, kan sulandırıcı etkiye sahip olmasıdır. Bu nedenle aspirin kan sulandırıcı olarak da tercih edilir.

Aspirin Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Aspirin hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır sorusu birçok kişi tarafından cevabı merak edilen bir konudur. Çocukluk yaşlardan itibaren hastalıkların tedavisinde karşılaşılan aspirin, ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliğe sahiptir. Bu nedenle genellikle grip gibi hastalıklarda çocuklarda ve yetişkinlerde aspirin kullanılır.
Bunun yanı sıra aspirinin en belirgin özelliklerinden birisi de kan sulandırıcı özelliğe sahip olmasıdır. Bu özelliği ile kan pıhtılaşması, tansiyon ve kalp rahatsızlıkları bulunan kişilerin kullandığı ilaçlar arasındadır. Ayrıca Alzheimer gibi hastalıklarından korunmak için de Aspirin kullanılabilir. Kokusuz, beyaz renkli olan aspirin, uyku problemi bulunan kişilerde önerilen bir ilaçtır.

Aspirinin Saça Faydaları

Aspirin’in saça faydaları ile ilgili aspirin kullanımı saç sağlığı için oldukça önemlidir. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan doğru oranlarda kullanıldığında saç için de oldukça faydalıdır. Aspirinin saça faydaları şöyledir:
Güneş, klorlu su gibi çevresel etmenlerin saçın rengini bozmasını engeller.
Saçlarda meydana gelen kırılma gibi sorunları gidererek saçların daha canlı ve daha parlak görünmesini sağlar.
Birçok kişide görülen kepek problemlerinde de aspirin oldukça faydalıdır.
Kadın, erkek herkesin yaşadığı saç dökülmelerini engeller.
Saç derisindeki nem dengesini korur.

Aspirin Saçta Nasıl Kullanılır?

Aspirin saçta nasıl kullanılır ile ilgili yapılması gereken işlemler çok kolay ve pratiktir. Aspirin ile saç bakımı düşük maliyetli olmasının yanı sıra olumlu etkileri çok fazladır.
Saç İçin Aspirin Kürü
3 kapsül Aspirin
3 çorba kaşığı şampuan
Yapılışı
Aspirinleri güzelce ezerek toz haline getirin. Kullandığınız şampuan içerisine toz halindeki aspirini koyarak iyice karıştırın. Daha sonra saçlarınızı ıslatan ve bu karışımı güzelce uygulayın. Ortalama 5-6 dakika bekledikten sonra saçlarınızı durulayın. Aspirin kürü ile saçlarınızdaki değişimi kısa süre içerisinde görebilirsiniz.

Aspirinin Cilde Faydaları

Aspirin’in cilde faydaları araştırıldığında birçok faydası tespit edilmiştir. Aspirin, ciltte meydana gelen bazı sorunların giderilmesinde oldukça etkilidir. Özellikle kişilerin hayatını olumsuz yönde etkileyen uçuk tedavisinde aspirin kullanılabilir. Belirlenen dozlarda kullanılan aspirin, kısa süre içerisinde uçuk problemini ortadan kaldırır.
Bunun yanı sıra genellikle el bölgesinde çıkan siğil tedavisinde de aspirin tercih edilebilir. Siğil tedavisinde aspirin, doğrudan siğilin bulunduğu bölgeye uygulanır. Bunun yanı sıra aspirin, güneş yanıklarında da kullanılabilir. Güneş yanıkları ile ortaya çıkan su toplanması ve kızarıklar da oldukça etkilidir.

aspirin maskesi nasıl yapılmalıdır

Aspirin Ciltte Nasıl Kullanılır?

Aspirin ciltte nasıl kullanılır sorusu ile ilgili aspirin bazı doğal malzemelerle bir araya getirilerek maske olarak cilde uygulanır. Ciltte meydana gelen sivilce, akne, leke gibi birçok sorunun giderilmesinde etkili maskelerde aspirin kullanılır.

Aspirinle Nemlendirici Maske Tarifi

4 adet Aspirin
2 çay kaşığı ılık su
1 çay kaşığı bal
Yapılışı
Aspirin, su ve bal bir kaba alarak güzelce karıştırın. Macun haline gelen bu karışımı, temiz yüzünüze sürün. Yaklaşık 15-20 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın. Bu maske cildinizi nemlendirerek daha yumuşak olmasını sağlayacaktır.

Aspirin İle Peeling Maske Tarifi

6 tane aspirin 2 çay kaşığı limon suyu
Karbonat
Yapılışı
6 tane aspirini ezerek toz haline getirin. Daha sonra limon suyu ve aspirin tozunu güzelce karıştırın ve yüzünüze sürün. Yaklaşık 10-15 dakika bekledikten sonra bir pamuğu hafif ıslatıp karbonata batırın. Pamuk ve karbonat yardımıyla yüzünüzdeki aspirin limon suyu karışımını silin. Daha sonra yüzünüzü soğuk suyla durulayın.

Sivilce İçin Aspirin Maskesi

5 tane aspirin
1 çorba kaşığı ılık su
Yoğurt
Yapılışı
Aspirini bir havanda güzelce ezerek toz haline getirin. Daha sonra toz halindeki aspirini, suyu ve yoğurdu karıştırarak krem haline getirin. Krem haline getirilen bu karışımı, yüzünüze sürün. Ortalama 10-15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü bol su ile yıkayın.

Yüzdeki Lekeler İçin Aspirin Maskesi

3-4 adet aspirin
1 yemek kaşığı süzme yoğurt
2 çay kaşığı limon suyu
Yarım çay kaşığından az karbonat
1 çay kaşığı bal
Yapılışı
Aspirini, limon suyuyla karıştırın. Daha sonra tüm malzemeleri ilave ederek bir karışım elde edin. Bu karışımı yüzünüzde bulunan lekelerin üzerine masaj yaparak sürün. Daha sonra yüzünüzü bol su ile yıkayın. Bu işlemi 3-4 günde bir uygulayın.

Aspirinin Zararları

Aspirin’in zararları ile ilgili tüm ürünlerde olduğu gibi yanlış kullanım sonucunda bazı sorunlara sebebiyet verir. Aspirin, herhangi bir hastalık için kullanılıyorsa uzman doktorun belirlediği dozajlarda kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra maske ve kür için tercih edilen aspirinin, doğru ve güvenilir sitelerden alınan tariflere göre uygulanması önem araz eder. Aksi takdirde bazı cilt problemleri ortaya çıkmakla beraber farklı rahatsızlıklara da sebebiyet verebilir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.