Çamur Lekesini Kıyafetlerden Çıkartmak İçin Neler Yapılmalıdır?

17.07.2017
6.338
Çamur Lekesini Kıyafetlerden Çıkartmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Çamur lekesi hangi yüzeyde meydana gelirse gelsin öncelikli olarak kurumasına izin verilmelidir. Aksi takdirde leke tüm yüzeye yayılır ve daha büyük bir sorun meydana getirir.

Kıyafetten Çıkarma

 

Gerekli Malzemeler

  • Plastik bıçak ya da plastik kaşık
  • Küçük tırnak fırçası ya da diş fırçası
  • Sıvı bulaşık sabunu yıkayıcı
  • Çamaşır deterjanı
  • Ağartıcı ( kirli giyside ağartıcı madde kullanılıp kullanılmayacağı dikkate alınmalıdır )

Çamur lekesi nasıl çıkar kapsamında lekenin kurumasına izin verilmesi gerekmektedir. Nemli ve ıslak olan çamur lekesi silindiğinde lekenin daha çok yayılmasına sebep olursunuz. Beyaz ya da renkli kıyafet üzerindeki leke kuruduktan sonra bıçak ya da kaşık yardımı ile aşındırma yapmadan kazınır. Küçük tırnak fırçası ya da diş fırçası yardımı ile üzerinde hafifçe fırçalama yapılmalıdır. Ardından lekenin üstüne birkaç damla sıvı bulaşık sabunu koyulur ve parmak yardımı ile lekeye sürtülür.  Sürtme işleminden sonra birkaç damla su ilave edilerek kumaşın her iki tarafından fırça ya da diş fırçasıyla hızlıca şekilde ovulmalıdır. Ardından durulanan kıyafet uygun olan programda çamaşır makinesinde yıkanır. Çamur lekesi olan kıyafet kesinlikle kurutucuya atılmamalıdır.

Kurumuş Sert Lekeler

 

Gerekli Malzemeler

  • Bulaşık deterjanı
  • Küçük fırça
  • Çamaşır deterjanı
  • Çamaşır makinesi

Kurumuş çamur lekesi beyaz ya da renkli kıyafette ise öncelikli olarak leke üzeri fırçalanır. Bu sayede lekenin fazlası ortadan kaldırılmış olunur. Ardından bulaşık deterjanı lekenin hem ön hem de arka kısmına dökülür. Kumaşın her iki tarafında bulunan lekeyi ovmak için küçük fırça kullanılır. Ardından beyaz ya da renkli kumaş fark etmeksizin 1 saat boyunca bu şekilde bekletilir. Bekleme süresi bitince uygun olan programda ve uygun olan çamaşır deterjanı ile yıkandığında lekeler çıkar.

Pantolondan Temizleme

 

İspirto Kullanımı

Yukarıdaki çamur lekesi işlemleri uygulandığı halde sorun ortadan kalkmadıysa lekenin üstüne birkaç damla ispirto dökün ve hemen bez ile silin. Ardından mutlaka çamaşır makinesinde yıkayarak doğal yollar ile kurutun.

Yumurta Sarısı Kullanımı

Pantolon üzerinden doğal yollar ile çamur lekesi çıkartmak için yumurta sarısı kullanımı yapılır. 1 yumurtanın sarı kısmı 1 su bardağı su ile iyice karıştırılır. Ardından lekeli bölgenin üzerine sürülür ve çitilenir. Bu uygulama açık renkli olan pantolonlarda kullanılmaz. Çünkü yumurta sarısı leke bırakabilir. Su ile iyice durulandıktan sonra çamaşır makinesinde yıkanır ve doğal yollar ile kurutulur.

Ayakkabıdan Çıkarma

 

Bez Ayakkabı

Ayakkabıdan çamur lekesi nasıl çıkar kapsamında çamurun kuruması beklenir. Kuruyan çamurun el yardımı ile parçalanır. Ardından ayakkabının yıkama talimatlarına göre çamaşır makinesinde yıkanmalıdır. Makinede yıkanmıyorsa sünger ve çamaşır deterjanı uygulaması ile elde yıkanmalıdır. Açık renkli olan bez ayakkabılarda çamaşır suyu kullanımı da yapılabilir.

Deri ayakkabı

 

Deri olan malzemelerden çamur lekesini çıkartmak için nemli bez kullanımı yapılmalıdır. Nemli bez ayakkabının zarar görmesini de engeller. Silinen ayakkabı mutlaka kurulanmalıdır.

Süet Ayakkabı

 

İlk olarak nemli bir bez yardımı ile çamur lekesi olabildiğince ayakkabı üzerinden alınır. Ardından ılık suyun içine birkaç damla bulaşık deterjanı eklenir ve iyice karıştırılır. Ardından leke silinir ve yine nemli bez ile durulanır. Süet ayakkabılarında kurulanması gerekmektedir. Aksi takdirde koku meydana gelir ve bundan kurtulmak oldukça zordur. Bunun ikinci bir temizlik işlemin yapılması gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.