Mürekkep Lekelerini Tüm Yüzeylerden Çıkarma Yöntemleri

25.09.2023
6.320
Mürekkep Lekelerini Tüm Yüzeylerden Çıkarma Yöntemleri

Mürekkep lekeleri günlük hayatımızda sıklıkla karşılaştığımız lekelerdir. Gerek ofisinizde, gerek okulda gerekse evinizde tükenmez kalemlerden akan mürekkepler eşyalarınızı mahvedebilir. Peki mürekkep lekesi nasıl çıkar pratik bilgiler…

Mürekkep lekeleri

 

Bu lekeler en zorlu lekeler grubundadır. Günlük hayatımızda sıkça başımıza gelen kazalar neticesinde kalemlerimizden akan mürekkeplere maruz kalabiliriz veya çocuğunuz çok sevdiği tükenmez kalemleriyle oynarken eşyalarınızı boyayabilir. Malesef bunları önlemek mümkün değildir. Ancak birkaç pratik yolu bilmemiz her yüzeyden bu izleri çıkarmamızı sağlayacaktır. Aklınızda mürekkep lekesi nasıl çıkarılır veya mürekkep lekesi neyle çıkar gibi birçok soru var değil mi? Tüm bu sorulara yazımızda yanıt bulacaksınız.

Mürekkep lekesini çıkarmak için genelde asidik yapıdaki maddeler kullanılır. Mürekkep ile benzer kimyasal yapıdaki malzemeler mürekkebin çözünüp yok olmasını sağlayacaktır.

Mürekkep lekesini çıkarmak doğru yöntemleri bilmiyorsanız işkenceye dönüşecektir. Bu izler akan bir tükenmez kalem yüzünden veya yaramaz çocuğunuz yüzünden sıkça karşılaşabileceğiniz izlerdir. Bu izlerden kurtulmak sanıldığı kadar zor değildir.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkebin cinsine göre lekenin kalıcılık derecesi farklılık gösterir. İzlere müdahale etmeden önce cinsini bilmek önemlidir. Örneğin tükenmez kalemde kullanılan ile dolma kalemde kullanılan farklıdır. Öncelikle mürekkep çeşitlerini bilmek ve ona göre bir çözüm üretmekte fayda vardır. Sonrasında mürekkep lekesi nasıl çıkar etkili yöntemleri paylaşalım.

 

Tükenmez kalem mürekkebi

Bu tip mürekkepler tükenmezlerde karşımıza çıkar. Bu izler için en etkili yöntem alkol ve alkol bazlı ürünlerdir. Saf alkol ile veya kolonya gibi yüksek miktarda alkol içeren bir maddeyle lekeye müdahale etmeniz işe yarayacaktır. Özellikle giysilerdeki lekeler bu yöntem ile kolaylıkla geçer. Alkol bazlı ürünler bu maddeyle etkileşime girip birbirleri içerisinde çözünmelerini sağlar. Böylece izler yok olur.

Kalıcı mürekkep lekeleri

Bu genelde dolma kalemlerde karşımıza çıkan mürekkepler. Özellikle kumaşlara çok kolay nüfuz eder ve çıkarması oldukça zordur. Ancak lekeye erken müdahale edilirse bir şans vardır. Lekeli bölgeyi bol alkole batırmak ve burada bekletmek işe yarayacaktır. Diğer yüzeylerden kesin olarak çıkarmak için yine alkol bazlı ürünler işe yarayacaktır.

Su bazlı mürekkep

Bu mürekkep çeşidi özellikle jel ve dolma kalemlerde görülür. Diğerlerine göre yapısı daha incedir. Diğerlerinin aksine bu mürekkeplerde alkol bazlı ürünler işe yaramaz. Bunun yerine su bazlı temizleyiciler tercih edilmelidir. Özellikle kumaşlardan ılık suyla ovulduğunda kesin olarak çıkabilir.

Kumaş ve giysilerden mürekkep lekesi çıkarma

En sevdiğiniz giysiniz mürekkep ile lekelendi mi? Telaş etmenize gerek yok. Bilmeniz gereken bilgiler ile bu lekelerden kurtulmanız çocuk oyuncağı. Kesin olarak bu lekelerden kurtulmak için talimatları uygulamanız yeterli. Bu yöntemler evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz yöntemlerdir.

 

İpek ve yünlü kumaşlar

Bu tarz kumaşlarda öncelikle mürekkebi olabildiğince su ve sabun yardımıyla kumaştan uzaklaştırın. Ardından taze süt ile yıkayıp limon tuzu ile ovalamanız işe yarayacaktır. Alkolde bekletmek ise bir diğer çözüm yoludur. Bu yöntemler işe yaramaz ise saç spreyini leke üzerine uygulamayı deneyebilirsiniz.

Beyaz kumaşlar

Beyaz gömleğinizin cebinde kalem mi aktı? Hiç endişelenmeyin. Bir miktar alkol ve limon suyu bu lekeden kurtulmanızı sağlayacak. Öncelikle lekeli bölgeyi alkole batırılmış pamuk ile silin. Aynı işlemi ardından limon suyu ile tekrarlayın. Kesin olarak çözüm sağlayacaktır.

Renkli kumaşlar

Renkli giysilerinizin renklerinin solmaması için etkili çözücüler kullanmamanızı tavsiye ederiz. Kaynamış süte lekeli  bölgeyi batırıp bekletmek işe yarayacaktır. Daha sonra sabunlu su ile yıkamanız kesin olarak etki edecektir. Ancak bu yöntemler işe yaramadıysa limon suyu veya limon tuzu ile ovma işlemini deneyebilirsiniz.

Halıdan Mürekkep Lekesi Çıkarma

Halılarınız elbetteki evinizin en kıymetli eşyalarından ve bu tip kazalara en çok maruz kalınan yerlerden biri. Bu izlerden kesin olarak kurtulmak için biraz mısır nişastası ve süt işinizi görecektir. Mısır nişastası ve bir miktar sütü macun kıvamına getiriniz. Bu macunu lekenin olduğu bölgeye uygulayın ve kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra temizleyin ve kalanlarını elektrikli süpürge yardımıyla temizleyin. İzlerin yok olduğuna tanık olacaksınız.

 

Deri Koltuk ve Yüzeylerden Mürekkep lLekesi Çıkarma

Mürekkep lekesi deri koltuğunuzu mahvetmiş olabilir. Bu durumda telaş yapmayınız ve birkaç yöntem ile tükenmez izlerini bu bilgiler sayesinde kolayca çıkarınız. Bu izleri deriden çıkarmak biraz daha zor olabilir. Ancak imkansız değildir. İyi bir şekilde temizlendiğinde deriye zarar vermeden bu izlerden kurtulabilirsiniz. İlk olarak mürekkep leksi çıkarmada en kesin yöntemin izopropil alkol olduğu unutulmamalıdır. Bu yöntem işe yaramazsa diş macununu deneyebilirsiniz. Jel olmayan beyaz diş macunları mürekkep lekesi çıkarmada oldukça etkilidir. Bu yöntemler dışında aseton veya kolonyada bu izlerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Traş kremi de evde kolaylıkla bulup uygulayabileceğiniz etkili temizleyiciler dendir.

 

Duvardan Mürekkep Lekesi Çıkarma

Duvar yüzeyi sert görünse de mürekkep gibi maddeleri emerek izlerin oluşmasına sebep olur. Ancak bu izlerden kurtulmak mümkündür. En etkili yöntemlerden biri karbonattır. Karbonat ve suyu karıştırıp krem haline getirin. Daha sonra leke üzerine uygulayın ve sünger yardımıyla temizleyin. İşe yaradığını göreceksiniz. Arap sabunu da bir diğer etkili yöntemdir. Bunun dışında aseton da oldukça etkili bir temizleme yöntemi olacaktır.

 

Elden Mürekkep Lekesi Çıkarma

Derinize olabildiğince nüfuz etmeden müdahale etmeye dikkat edin. Domates suyu bu izlerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Cildinizdeki mürekkep lekesinden kurtulmanın bir diğer yolu ise asetondur. Asidik yapısı ile mürekkebi çözdürür. Kolonya gibi diğer alkol bazlı ürünlerde işe yarayacaktır. Bu yöntemleri uygularken elinize zarar vermeyecek bir fırçadan yardım alabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.